Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mosty: przegląd współczesnych konstrukcji

buma

Budowla łącząca brzegi rzeki lub innej przeszkody wodnej, umożliwiająca jej przebycie. Tyle mówi definicja słownikowa. Choć wydaje się, iż most to mało wyrafinowana konstrukcja, to jego zaprojektowanie wymaga szczególnej precyzji inżynierskiej, a dziś również niemałej wrażliwości estetycznej.

Drogowe, kolejowe, kładki dla pieszych, bez względu na zastosowanie mosty są często pomijane w dyskusji o architekturze. Inżynierskie detale niewidoczne gołym okiem nie są tak spektakularne, jak futurystyczne budynki o niecodziennych kształtach.  Jednak współczesne projekty mostów pokazują, iż nie są one jedynie strukturami łączącymi dwa brzegi  pozbawionymi walorów estetycznych.

Historia architektury pokazuje, iż architektura mostów ulegała różnym wpływom. W renesansowych projektach decydujące było zdanie architektów. Ówczesne konstrukcje były budowane zgodnie z witruwiańskimi zasadami piękna, trwałości i użyteczności, tak jak każda inna budowla. Jednak wraz z nastaniem ery industrialnej mosty stały się domeną inżynierów. Most miał być trwały i użyteczny, ale niekoniecznie piękny. Stalowe i żelazne konstrukcje były odzwierciedleniem prężnie rozwijającego się nowoczesnego społeczeństwa.  Moderniści sprowadzali je również jedynie do funkcji użytkowej podkreślanej prostotą projektu. Rozwój motoryzacji rozpoczął prawdziwą rewolucję budowlaną, która wymagała nowej infrastruktury, w tym mostów budowanych na masową skalę. Ekonomia i pomysłowość  odgrywały największą rolę. Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych mosty zaczęły się znów stawać domeną architektów. W 1985 roku rozpoczęła się budowa pierwszego mostu Santiago Calatravy - Bach de Roda w Barcelonie. Z wykształcenia architekt i inżynier, Calatrava uznawany jest dziś za jednego z największych budowniczych tego rodzaju konstrukcji.

W galerii prezentujemy przykłady współczesnych projektów mostów, które zachwycają biegłością sztuki inżynierskiej oraz walorami estetycznymi i użytkowymi. Niektóre z nich są już dobrze znane,inne to dopiero powstałe konstrukcje lub będące fazie realizacji...

Skomentuj:

Mosty: przegląd współczesnych konstrukcji