Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najnowszy budynek Christiana Kereza

dll

Szkoła w Zurychu, ma bardziej przypominać pracownię naukową lub laboratorium, niż zwykłą placówkę edukacyjną. Przedstawiamy najnowszą realizację Christiana Kereza, autora projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Architekt zaproponował oszczędny w wyrazie budynek, zbudowany z betonu i szkła.

Dzielnica Leutschenbach w Zurychu przeżywa obecnie boom mieszkaniowy. Rosnąca liczba rodzin z dziećmi zmusiła władze do zapewnienia im łatwego dostępu do obiektów edukacyjnych. Skutkiem było rozpisanie konkursu na budynek szkoły. Jego laureatem został szwajcarski architekt Christian Kerez. W naszym kraju jest on znany przede wszystkim z projektu gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zaproponowana przez Kereza koncepcja nawiązuje do idei szkoły jako pracowni naukowej lub laboratorium. W efekcie, forma budynku przypomina raczej nowoczesne siedziby firm z sektora IT, niż placówkę edukacyjną.

Bryła budynku jest sześcianem o przeszklonych fasadach bocznych, który w pięciu miejscach został przecięty poziomymi pasami poszczególnych kondygnacji. W odróżnieniu do wielu szkół, projekt Kereza pnie się w górę, co pozwala na znaczną oszczędność gruntu (w tym wypadku miejskiego parku). Konstrukcja budynku została oparta na stalowych kratownicach, umożliwiających praktycznie całkowite przeszklenie fasad. Jego podstawę unoszą do góry stalowe podpory, dzięki którym budynek sprawia wrażenie jak by się "unosił" w powietrzu.

We wnętrzu poszczególne sale zorganizowane zostały wokół centralnej klatki schodowej. Ściany pomieszczeń lekcyjnych zostały wykonane z matowego szkła, dzięki czemu światło dnia dostarczane jest w głąb budynku.

Dzieciom uczęszczającym do szkoły najbardziej podoba się jednak sala gimnastyczna, która zlokalizowana została na ostatniej kondygnacji budynku.  Jest ona całkowicie przeszklona, i wysoka na 7 metrów. Dzięki kratownicowej konstrukcji budynku, jej przestronnej przestrzeni nie zakłóca żaden filar.

Realizacja inwestycji trwała 6 lat. Szkołę oddano do użytku w tym roku. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Wohnpark Alterlaa w Wiedniu - eksperyment społeczny z lat 70. Osiedle komunalne z basenami na dachach
Erich Mendelsohn - z Olsztyna w świat wielkiej architektury [ZNANI ARCHITEKCI]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!

Polecane

Wohnpark Alterlaa w Wiedniu - eksperyment społeczny z lat 70. Osiedle komunalne z basenami na dachach
Architektura art déco w Mubaju. Jest tu ponad 200 budynków w tym stylu. Oto najpiękniejsze!
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera

Skomentuj:

Najnowszy budynek Christiana Kereza

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej