Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Leśny Mirage

buma

Najlepszy budynek w szwedzkim regionie Skania to dyskoteka. I to jaka!

Mirage to projekt młodej szwedzkiej pracowni Kjellgren Kaminsky Architecture. Prosty i elegancki budynek każdego wieczoru rozbłyska dziesiątkiem lamp, by parkiet we władanie mogły wciąć tańczące pary. Projekt zdobył niedawno nagrodę najlepszej inwestycji w południowym regionie Skania. Był również nominowany do nagrody Great Indor Awards oraz znalazł się w czołówce najlepszych debiutów architektonicznych w Szwecji w 2009 roku. Naszym zdaniem zasłużenie.

W 2006 roku Fredrik Kjellgren i Jakim Kaminsky wygrali międzynarodowy konkurs na odbudowę dawnego dansingu w miasteczku Fasterbo. Współpraca okazała się na tyle udana, iż założyli wspólne biuro.

Mirage powstał w miejscu budynku z lat 30. ubiegłego wieku, który spłonął parę lat temu. Dawny dansing w Fasterbo był dla Szwedów miejscem kultowym. Turyści zjeżdżali tu z całego kraju, a wieczorem bawili się w uroczym leśnym przybytku. Miejsce dla regionu było ważne, więc ?żałoba? nie trwała długo. Od razu rozpisano konkurs na nowy obiekt. Jury uznało, że propozycja  Fredrika Kjellgrena i Joakima Kaminskiego najlepiej oddaje klimat dawnego miejsca, choć daleka jest od powtórzeń i bezpośrednich nawiązań. Budynek przede wszystkim świetnie wpisuje się w otoczenie. Położony w sosnowym lesie dyskretnie zaznacza swoją obecność. Czarno- grafitowa fasada pokryta jest panelami z cementu włóknistego. Materiał jest bardzo trwały, ognioodporny (bardzo ważne w takim otoczeniu), ma również duże właściwości termoizolacyjne i nie wymaga nadmiernej konserwacji. Okna wielkości paneli pokrywających fasadę wykonano ze szkła lustrzanego. W tafli porozrzucanych po ścianach budynku okienek odbijają się drzewa. Mirage wtapia się dzięki temu doskonale w leśny krajobraz.

Budynek znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Podczas budowy nie ścięto ani jednego drzewa, stąd tak wiele ich w bezpośrednim sąsiedztwie Mirage. Do budynku prowadzą drewniane ścieżki zainspirowane pobliskim molo. Zmotoryzowani natomiast mogą dostać się do budynku żwirową drogą. Architekci pamiętali również, aby dyskoteka położona w tak specyficznym miejscu nie naruszała spokoju mieszkańców lasu. Panele, którymi obłożono budynek, mają duże właściwości wygłuszające, tak że na zewnątrz nie wydobywają się imprezowe dźwięki.

Mirage powstał na planie poprzedniego budynku. Dwupiętrowa budowla mieści nie tylko dyskotekę, ale także dwie restauracje dla około 250 osób, małą scenę oraz taras na dachu. Wnętrze utrzymane jest w prostej stylistyce. Nacisk położono przede wszystkim na akustykę miejsca - by odbywające się tu koncerty miały jak najlepsze brzmienie oraz by hałas nie wydobywał się na zewnątrz. Ściany obłożono białymi deskami o różnych rozmiarach, które ułożono w ciekawą geometryczną układankę. Wnętrze rozjaśniają również duże przeszklenia - w holu wejściowym oraz w jednej z restauracji.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…

Skomentuj:

Leśny Mirage

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej