Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Budynki z drugiej ręki

buma

Wyobrażacie sobie Wawel z dobudówką albo nowoczesne skrzydło Zamku Królewskiego? Niemożliwe? Sposobów na romans stylów jest przecież tak wiele... W galerii przedstawiamy jedne z lepszych modernizacji i adaptacji zabytkowych budynków.

Zabytkowe budynki nie wszędzie są hołubione i pieczołowicie przywracane do pierwotnego stanu. Czasem dorzucenie nowego akcentu może wyjść bardziej na dobre, niż wierne kopiowanie przeszłości.

Architektoniczne "stare" w połączeniu z "nowym" nie raz zdało egzamin. Budynki nie tylko stają się młodsze, ale też bogatsze o nowe funkcjonalności. Nakładane na siebie warstwy nowoczesności i historii tworzą przestrzenie dialogu dla architektury. I to bardzo trudnego. Niejeden z architektów poległ próbując podołać tej układance. Zbytnia dosłowność nie popłaca, a ekstrawagancja i drastyczne środki zawsze mają wielu wrogów.

Sposobów na romans stylów jest wiele. Niektóre budynki wzbogaciły się o nową, niezależną część, inne o nowoczesną nadbudowę, czasem innowacyjne wnętrza kryją się w nienaruszonych murach. Niektórzy chcą całkowicie oderwać się od "starego". Szokują i wdzierają się (często dosłownie) w zastaną skorupę budynku czyniąc ją bardziej dynamiczną. Często dialog "starego" z "nowym" oparty jest na harmonii, wzajemnym uzupełnianiu i nie wchodzeniu sobie w drogę.

Architektura wymaga elastycznego myślenia, dostosowywanie zabytkowych budynków do ducha czasu i nowoczesnych technologii. Niekiedy bez drastycznej na pierwszy rzut oka interwencji, nie mogłoby się obejść. Recycling architektonicznych idei, wykorzystanie potencjału istniejących już budynków bywa inspirujące.

W GALERII przedstawiamy jedne z lepszych modernizacji i adaptacji zabytkowych budynków. Pochodzą one z książki "Build - On. Converted Architecture and Transformed Buildings" (pod redakcją Roberta Klantena i Lukasa Feireissa, wydawnictwo Gestalten, Berlin 2009), którą został zainspirowany artykuł.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…

Skomentuj:

Budynki z drugiej ręki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej