Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wonderwall - żyjąca fasada w środku osiedla

kb

Wszystko zaczęło się wraz z nowatorskimi projektami tzw. "pionowych ogrodów" francuskiego botanika Patricka Blanc'a. Dziś żyjące fasady stają się coraz popularniejsze, choć wciąż nie do końca docenia się ich właściwości. Zobacz przykład z Amsterdamu. Osiedlowy obiekt sportowy wzbogacono tam o zieloną elewację. Jak wam się podoba?

Amsterdamska dzielnica De Baarsjes jest domem dla ludzi ze 129 różnych krajów. By wykreować więź społeczną w tej wielonarodowościowej dzielnicy, władze miasta postanowiły wybudować wielofunkcyjny obiekt sportowy.  Tak powstało dzieło holenderskiego biura Venhoeven CS - Sportplaza Mercator.

Sportplaza Mercator obejmuje baseny (w tym również baseny terapeutyczne) saunę, siłownię, sale do aerobiku, a nawet dyskotekę, restaurację fast food, czy bawialnię dla dzieci. Dzięki swojej wielofunkcyjności budynek może mieć różnorodną gamę odbiorców.

Elementem, który jednak najbardziej zwraca uwagę jest jego zielona elewacja. Sama idea trawiastej, ożywionej fasady to motyw coraz częściej występujący w architekturze. Wszystko zaczęło się wraz z nowatorskimi projektami tzw. "pionowych ogrodów" francuskiego botanika Patricka Blanc'a. W projekcie Sportplaza Mercator z architektami Venhoeven CS nie współpracowała jednak botaniczna sława, a duńska firma Copijn.

"Wonderwall? , czyli cudowna ściana - tak zatytuowali swoją koncepcję ożywionej fasady. Ściany składają się z kilku warstw. Pierwsza warstwa to stalowa konstrukcja pnąca się po całej elewacji. Następnie warstwa oddzielająca i trzecia warstwa, tzw. "ściana rosnąca", składająca się z metalu, plastiku, odpowiednich nacięć i pojemników. To właśnie w nich swoje miejsce znalazło ponad 50 różnych gatunków roslin, krzaków i drzew. W ścianie znajduje się również zintegrowany system nawadniania, który inteligentnie reaguje na warunki pogodowe.

Ożywione elewacje, to niezwykle modny element, niestety nie są zbyt powszechnie wykorzystywane. Mówię niestety, bo niewątpliwie pionowe ogrody niosą ze sobą wiele zalet. Stanowią nie tylko naturalną izolację termiczną i akustyczną, ale również bardzo efektownie wpisują się w otoczenie, szczególnie w miastach, gdzie każdy zielony skrawek powierzchni  jest niezwykle cenny.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Najlepsze polskie elewacje ubiegłego roku [WYNIKI KONKURSU]
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek

Skomentuj:

Wonderwall - żyjąca fasada w środku osiedla

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej