Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osiedle jak z (innej) bajki

jj

Wyróżnikiem tego osiedla są budynki o zaskakujących kształtach i intensywnych kolorach elewacji oraz fantazyjnym układzie balkonów. Poszczególne budynki różnią się między sobą wysokością oraz odmienną architekturą i nie wpisują się w kontekst okolicznych zabudowań. Jak Wam podoba się taka odrealniona architektura?

W prestiżowej dzielnicy mieszkalnej Favoriten w Wiedniu powstał fantazyjny kompleks mieszkalny. Budynki, zaprojektowane przez biuro architektoniczne Rüdiger Lainer + Partner, wyróżniają się między innymi wychodzącymi daleko na zewnątrz dużymi balkonami, rozmieszczonymi w nietypowym układzie oraz jaskrawymi kolorami. Całość sprawia wrażenie scenografii z jakiejś dziecięcej bajki.

Niebieskie, żółte, pomarańczowe i turkusowe budowle o wysokich bądź nieco niższych segmentach, pomiędzy którymi występują małe i duże przestrzenie oraz alejki do spacerowania, tworzą niezwykły krajobraz architektoniczny w miejscu, gdzie tradycyjna zabudowa przestrzeni mieszkalnej jest niemal regułą. Architekci zaprojektowali także odważne łamańce i uskoki w ścianach, wzbogacając tym samym i tak już nietypową kompozycję. Wychodzące do środka dwupiętrowe oficyny - zwieńczone blankami i uszeregowane jedna obok drugiej - otaczają poszczególne bloki, zapewniając prywatność mieszkańcom tego osiedla.

Granice między poszczególnymi budynkami tworzą tu tarasy, wcięcia i wystające werandy. Budynki zostały zaplanowane w ten sposób, by światło słoneczne dochodziło wszędzie przez co najmniej dwie - trzy godziny w ciągu dnia. Świadomie zrezygnowano z głębokich traktów, które rzucają cień.

Kompleks składa się z czterech, przekręconych względem siebie bloków mieszkalnych, które posiadają od 6 do 11 pięter. Na obszarze 10 tys. m2 mieści się łącznie 250 mieszkań o powierzchni od 55 do 120 m2. Pod kompleksem znajdują się piwnice oraz 254 miejsca parkingowe.

Projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner został wyróżniony prestiżową Złotą Nagrodą w konkursie "best architects 10" w 2009 roku. Wyróżnienie to jest przyznawane przez niezależne jury najlepszym architektom z krajów niemieckojęzycznych.

Skomentuj:

Osiedle jak z (innej) bajki