Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W stylu Salvadora Dalego

DL

Villa Dali w Hadze łączy w sobie charakter sztuki Salvadora Dalego, Jugendstilu, i elementów charakterystycznych dla hiszpańskiej architektury.

Budynek został zaprojektowany przez pracownię 123DV Modern Villas, a jej budowę zakończono w zeszłym roku. Charakter architektury tego domu jednorodzinnego odzwierciedla życiowe pasje zleceniodawców, zakochanych w sztuce marynistycznej i pracach Salvadora Dali.

Wstępna wizja projektu pojawiła się już podczas pierwszych uzgodnień w siedzibie pracowni. Wtedy to klientom pokazano zdjęcia zabytkowej, hiszpańskiej architektury. Miłośnicy Dalego w jednej chwili pokochali wizję domu z charakterystycznymi dla Hiszpanii białymi elewacjami ze stiuku, oraz elementami Jugendstilu. To wyznaczyło cel przed projektantami - skomponować budynek tak, by łączył on w sobie piękno form niemieckiej secesji, czyste elewacje, skarby świata podwodnego i unikatowość dzieł słynnego surrealisty.

W projektowaniu budynku, architekci z 123DV Modern Villas starali się nawiązać do wymyślonej przez Dalego metody paranoiczo-krytycznej, która miała na celu prezentowanie wizji rzeczywistości w trójwymiarze. Efektem takiego podejścia jest cylindryczna bryła, do której dołączone zostały dwa prostopadłościenne skrzydła. Konstrukcję cylindra oparto na spiralnej konstrukcji, która swoją formą nawiązuje do marynistycznego motywu muszli amonitów.

Gładka powierzchnia elewacji jest odzwierciedleniem hiszpańskiej architektury. Odwołaniem do Jugendstilu jest, biegnące przez całą wysokość cylindra i wypełnione witrażem, sześciometrowe okno.

Centralnym elementem wnętrza domu jest dwukondygnacyjne atrium. Ściany zostały pokryte stiukowym tynkiem. Elementy surrealizmu kryją się w, wykonanym na zamówienie, wyposażeniu wnętrza budynku. Ich płynne, odrealnione formy przywodzą na obraz Uporczywość Pamięci (lub Miękkie Zegary) - jednego z najbardziej znanych dzieł Salvadora Dalego.

Skomentuj:

W stylu Salvadora Dalego