Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Libeskind rozbuduje Muzeum Żydowskie w Berlinie

red

Muzeum Żydowskie w Berlinie ujawniło plany rozbudowy. Autorem budynku, który stanie się częścią sławnego kompleksu muzealnego przypominającego zdeformowaną gwiazdę Dawida jest Daniel Libeskind. Architekt, który prawie 10 lat temu stworzył tę niesamowitą bryłę.

Od otwarcia w 2001 roku muzeum przyciągnęło ponad sześć milionów ludzi z całego świata w tym tysiące grup szkolnych, korzystających z programów i imprez edukacyjnych. Muzeum opowiada historię 2000 lat historii narodu żydowskiego w Niemczech. Szczególny  nacisk, poprzez przejmujące wykorzystanie pustej przestrzeni, położony jest na historię eksterminacji 6 milionów Żydów przez Nazistów.

Muzeum Żydowskie w chwili obecnej składa się z dwóch części połączonych podziemnymi przejściami: Kollegienhaus - barokowego budynku byłego sądu pruskiego i metalowej konstrukcji w kształcie zygzaka zaprojektowanej przez Libeskinda.

Nowa placówka zjednoczy bibliotekę, archiwum oraz nowe biura pod jednym dachem. Celem Akademii jest pomoc we wzroście roli edukacji o holokauście. Zadanie zaaranżowania Akademii powierzone zostało Danielowi Libeskindowi - autorowi nowego budynku muzeum (2001) oraz jego późniejszej rozbudowy (2007).

Akademia pomieści rozrastające się archiwum i zbiory biblioteczne oraz stanie się przestrzenią wydarzeń i programów edukacyjnych. Na jej miejsce wyznaczono halę targową (Blumengrossmarkt) usytuowaną na przeciwko muzeum. Libeskind zaprojektował nowe wejście integrujące akademię z resztą kompleksu, za razem nienaruszające jednak struktury hali. Zewnętrzną ścianę hali penetrować będzie forma pochylonego sześcianu odwołująca się do głównego wejścia muzeum i frontu późniejszej rozbudowy po drugiej stronie  Lindenstrasse. Kształt sześcianu również odnaleźć można w muzealnym Ogrodzie Wypędzonych i oszklonym dziedzińcu.

- Jestem podekscytowany, że mogę wnieść kolejny wkład w Muzeum Żydowskie w Berlinie. Program Akademii będzie kontynuował i ożywiał misję Muzeum Żydowskiego - edukacji i historycznego zrozumienia - skomentował Libeskind.

Jej otwarcie planowane jest na koniec 2011 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…

Skomentuj:

Libeskind rozbuduje Muzeum Żydowskie w Berlinie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej