Węgorz w Seulu, czyli Korea buduje most
Ten most to rewolucyjne spojrzenie na tego typu konstrukcje. Paik Nam June Media Bridge nad rzeką Han w Seulu będzie pełnił nie tylko funkcje tradycyjnie pojmowanego mostu. Będzie także miejscem kultury, a może i nową wizytówką miasta. Stolicę Korei Południowej czeka prawdziwy architektoniczny przełom. Wszystko za sprawą Planning Korea.
Szerokie rzeki przecinające miasta często stają się ich bolączką, bo zawsze część miasta, ta "za rzeką", zostaje zepchnięta na margines. Nowy most w Seuluma stanowić naturalne spoiwo miasta, a jednocześnie być miejscem atrakcyjnym samym w sobie. To wielofunkcyjny obiekt, który poza strefami dla samochodów, rowerzystów i pieszych, będzie mieścił bibliotekę, muzeum oraz centrum komputerowe. Most będzie także łączył się bezpośrednio z dokami taksówek rzecznych oraz łódek.
Płynna, organiczna forma Paik Nam June Media Bridge, mimo swojej potężnej konstrukcji (1080 metrów długości), wydaje się lekko lewitować nad rzeką, doskonale wpisując się w krajobraz miasta. Dodatkowo most jest pokryty panelami słonecznymi, dzięki czemu jest całkowicie samowystarczalny w zakresie pozyskiwania energii. Strefy zieleni na moście będą wykorzystywać naturalne zasoby, jak wodę z rzeki czy wodę deszczową oraz naturalne światło i wentylację.
Paik Nam June Media Bridge swoją nazwę zawdzięcza słynnemu koreańskiemu artyście, który jako pierwszy wykorzystał media elektroniczne do artystycznych celów tworząc prace wideo i interaktywne instalacje. To właśnie na jego cześć architekci z Planning Korea ochrzcili most jego imieniem.
Można by pomyśleć, że historia architektury ponownie zatacza krąg. Paik Nam June Media Bridge jest dalekim echem słynnego weneckiego Mostu Rialto z kramami kupieckimi, czy florenckiego Mostu Złotników z warsztatami jubilerów, które poza tym, że łączą dwa brzegi, mieszczą w sobie dodatkowe funkcje. W tym przypadku będzie to muzeum historii rzeki Han, biblioteka, oraz nowoczesne centrum IT.
Rozpoczęcie budowy Paik Nam June Media Bridge planowane jest na rok 2012. Jak na razie makietę niezwykle rzeźbiarskiej formy mostu można podziwiać do 12 listopada w seulskim Boutique Monaco Museum.
- Więcej o:
- ekologia
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy