Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Termoizolacyjny mix cegły i styropianu

Agata Saraczyńska

Trwa remont i modernizacja dawnego szpitala przy ul. Glinianej 22 we Wrocławiu . Grube poniemieckie mury są ocieplane nakładanym od zewnątrz styropianem. Pani architekt tłumaczy, że to dobre rozwiązanie.

Elewacja dawnego szpitala przy ul. Glinianej zmieni się nie do poznania
Elewacja dawnego szpitala przy ul. Glinianej zmieni się nie do poznania
Nadesłał Petruss3

 

 

 

Budynek ma ponad sto lat. W czasach powojennych rodziły się tu tysiące wrocławian. Ceglana budowla zaczęła popadać w ruinę, gdy szpital zmienił lokalizację. I choć ma ewidentne cechy zabytku - neogotycki kształt i ciekawe detale rzeźbiarskie - nie jest wpisana do rejestru, czyli nie podlega ochronie. Dlatego Beata Mańkowska, która przygotowała projekt renowacji, nie musiała konsultować swojego pomysłu modernizacji z konserwatorem zabytków: - Dołożyłam wszelkich starań, by budynek zachował zabytkowy kształt, wyeksponowałam istniejące detale rzeźbiarskie i płaskorzeźby.
Czemu ceglane ściany są okładane styropianem?

- Pierwotnie tylko frontowe ściany pokryto jednolitym klinkierem - tłumaczy pani architekt. - Będziemy go teraz starannie czyścić i uzupełniać. Za to tyły byłego szpitala wzniesiono później i użyto do budowy całkiem zwykłej cegły, która nosiła ślady bardzo wielu przeróbek i uszkodzeń. Uzupełnienia różniły się kolorami. Dlatego zaproponowałam, by ta część gmachu została jednolicie pokryta tynkiem położonym na warstwie ocieplenia. Dzięki nim gmach spełniać będzie wymagane dziś warunki termoizolacyjne.

 

 

 

Czytaj więcej 

 

 

Agata Saraczyńska

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

 

 

 

Zobacz także:

 


Katastrofa budowlana w Chinach

 

Tropiciele Makabrył: paranoiczny daszek 

 

Tropiciele Makabrył: Wesele z karton-gipsu

 

Skomentuj:

Termoizolacyjny mix cegły i styropianu