Nowy budynek Instytutu Historycznego UW
W marcu 2010 roku rozpoczęto prace budowlane nad nowym budynkiem naukowo - dydaktycznym Instytutu Historycznego UW. Prawdopodobnie już za kilka miesięcy studenci warszawskiej uczelni będą się mogli cieszyć nowym obiektem.

Entuzjazm udzielił się wszystkim. Także prof. Barbara Zybert, dziekan Wydziału Historycznego nie kryła zadowolenia - "To kolejna inwestycja realizowana na kampusie głównym Uniwersytetu. Poszliśmy w ślady Wydziału Prawa i Administracji, który kilka lat temu otworzył Collegium Iuridicum III. Wkrótce Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych zrewitalizuje gmach audytoryjny. Cieszę się, że dzięki nowym inwestycjom Uniwersytet pięknieje".
Budynek projektu Pracowni Architektonicznej BNS (wcześniejsze realizacje to wspomniany już gmach Wydziału Biologii oraz Collegium Iuridicum III) od początku budził kontrowersje. Całość wykonana z jasnoszarego granitu, jasnobeżowego piaskowca oraz ciemnografitowej stali dla jednych była zbyt nowoczesna, a dla innych wręcz przeciwnie.
Mimo sprzecznych opinii, budowę "szklarni" rozpoczęto w połowie lipca 2010 roku. Rok później historycy mieli się cieszyć dwupiętrowym budynkiem mieszczącym salę wykładową, biura administracji, podręczną czytelnię oraz magazyn biblioteki. Całość dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, miała na nowo zorganizować przestrzeń w sąsiedztwie Instytutu oraz przywrócić świetność Sali Kolumnowej (obecnie znajduje się tu magazyn biblioteki; w XIX wieku Sala pełniła funkcję galerii i była jednym z najbardziej reprezentacyjnych wnętrz Instytutu).
Dzisiaj już wiadomo, że prace potrwają dłużej. Ile? Na to pytanie nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. "Nowy budynek zostanie ukończony być może w sierpniu, a może we wrześniu lub na początku października" - mówi kierownik instytutowej biblioteki.
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI