Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku

red
Kamienica K. Bertoniego, architekt Stefan Tworkowski, budowa w roku 1938, ul. Dynasy 6 - fot. Czesław Olszewski

Ten album to fascynująca podróż śladami modernistycznej architektury. Zobaczmy przedwojenną Warszawę w obiektywie wybitnego fotografa Czesława Olszewskiego.

Czesław Olszewski (1894-1969) należał do generacji organizującej w niepodległej Polsce zawodowy ruch fotograficzny na potrzeby nowoczesnej prasy, instytucji rządowych i wydawnictw propagandowych. Współpracował w latach 30. z najważniejszym magazynem branżowym "Architektura i Budownictwo" oraz z luksusowym miesięcznikiem "Arkady" poświęconym szeroko rozumianej kulturze wizualnej, materialnej i sztuce. To na ich łamach ukazywały się fotografie Olszewskiego dokumentujące nowopowstającą architekturę warszawską, wnętrza sklepów i luksusowych willi. Stworzył najobszerniejszy znany, liczący ponad 1200 zachowanych negatywów zbiór fotografii nowoczesnej polskiej architektury.

Album fotografii Czesława Olszewskiego wydany przez Galerię Raster jest unikalnym dokumentem kultury ostatniej przedwojennej dekady. To fascynująca podróż do "Warszawy przyszłości" śladami modernistycznej architektury.

Publikacja albumowa pt. "Czesław Olszewski Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku." to pierwsze w Polsce książkowe opracowanie przedwojennej fotografii architektury nowoczesnej. Publikacja jest próbą wskrzeszenia doskonałości międzywojennej warszawskiej szkoły architektury, ale zarazem jest opowieścią o idealistycznym, modernistycznym spojrzeniu. O tym, jak architektura tworzy nowy ład przestrzenny i estetyczny oraz jak fotografia kreuje w nas jego świadomość.

Album zawiera prawie 300 archiwalnych fotografii przedstawiających wybrane warszawskie gmachy użyteczności publicznej, osiedla, apartamentowce, wille i modernizowane w latach trzydziestych XX wieku arterie. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane z oryginalnych, szklanych negatywów. O ile to było możliwe, na podstawie zachowanych śladów, odtworzone zostało również autorskie kadrowanie.

Część albumową poprzedzają eseje prof. Marty Leśniakowskiej i Piotra Jamskiego, specjalistów z Instytutu Sztuki PAN, które przybliżają sylwetkę Czesława Olszewskiego oraz znaczenie i specyfikę historycznej fotografii architektury.

Opracowanie: Łukasz Gorczyca, Piotr Jamski, Michał Kaczyński, Marta Leśniakowska

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej