Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pawilon Emilia wykreślony z ewidencji zabytków

red, warszawa.gazeta.pl

Nagła decyzja wojewódzkiego konserwatora o wykreśleniu Emilii z ewidencji zabytków to zielone światło dla inwestora, który w miejscu pawilonu chce wybudować wieżowiec

- Wojewódzki konserwator zabytków wykreślił Emilię ze swojej ewidencji. 3 stycznia przed południem dostaliśmy pismo, z którego wynika, że wycofuje się ze swojej wcześniejszej decyzji o wpisie. Nie pozostaje nam nic innego, jak usunąć pawilon z naszej ewidencji - mówi Piotr Brabander, stołeczny konserwator zabytków.

Wojewódzki konserwator nie odnalazł w Emilii takich walorów jakie dostrzegł jego stołeczny odpowiednik. - Bo z wytycznych, jakie w grudniu dostaliśmy z Ministerstwa Kultury, wynika, że Emilia nie może być włączona do ewidencji - mówi Agnieszka Żukowska, rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora. Według ministerstwa na listę chronionych budynków może trafić wyłącznie taki, który spełnia kryteria wskazane przez ustawę o ochronie zabytków, a więc musi reprezentować wartości artystyczne, naukowe oraz historyczne.

- Dom meblowy Emilia trudno uznać za zabytek. To obiekt stosunkowo młody, zrealizowany w typowych rozwiązaniach stosowanych również obecnie - przekonuje rzeczniczka konserwatora. Natomiast stołeczny konserwator jest innego zdania. Brabander uważa, że Emilia jest budynkiem wyjątkowym, który pełniąc funkcję tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej udowodnił, że ma ponadczasowy charakter.

Przypomnijmy, że pawilon Emilii trafił do gminnej ewidencji zabytków w atmosferze skandalu. Kartę budynku konserwator sporządził o 23:40, czyli kila godzin po tym jak firma Griffin Investments przelała na konto Ministerstwa Skarbu Państwa 115 mln zł. Tyle właśnie zapłacono za budynek, który tego samego dnia stał się zabytkiem.

źródło: warszawa.gazeta.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
Maszt w Konstatynowie przez 17 lat był najwyższym obiektem na świecie. Runął w 1991 roku
Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…

Polecane

Skręcony wieżowiec zamiast pawilonu Emilia?
Hala KS Orzeł w Warszawie - dzieło Macieja Nowickiego doprowadzone do ruiny
NU Warszawa Wola. Startuje sprzedaż drugiego etapu osiedla projektu Kuryłowicz & Associates

Skomentuj:

Pawilon Emilia wykreślony z ewidencji zabytków

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej