Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bydgoskie lofty w starym młynie. Odbudowali kompletną ruinę [oceń efekt]

Redakcja

W Bydgoszczy udało się odbudować poważnie zniszczony młyn Petersona. Obiekt wygląda jak nowy. Teraz będzie można w nim zamieszkać

Fatalny stan techniczny budynku wymagał całkowitej rozbiórki. Na ocalałych fundamentach powstał jednak nowy, mieszkalno-usługowy budynek "Młyn". Zaprojektowała go architekt Małgorzata Schmidt, a inwestorem została firma LIP Polska z Warszawy.

W nowym "Młynie" powstało 26 mieszkań i podziemny parking. Zrealizowany projekt zakładał wierne odtworzenie bryły budynku. Obiekt wykorzystuje płynący pod nim strumyk Flis, który napędza koło młyńskie, wytwarzając w ten sposób energię elektryczną, z której mogą korzystać mieszkańcy.

Młyn Petersonaarchiwum

Elewacja budynku przypomina oryginał. Przy jego budowie wykorzystano naturalne materiały: cegły, tynk mineralny oraz drewniane elementy. Dach pokryto dachówką ceramiczną. Odbudowa młyna Petersona odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków. Początkowo inwestor chciał wykorzystać ocalałą frontową ścianę, jednak ta trzymała się tylko dzięki zainstalowanym podporom, ostatecznie konserwator zezwolił na jej wyburzenie.

Młyn powstał ok. 200 lat temu. Jego pierwszym właścicielem był Ernst Conrad Peterson, jeden z budowniczych Kanału Bydgoskiego. Obiekt pełnił swoją funkcję do 1950 r., kiedy to został zamieniony w magazyn. Zapomniany przez lata młyn, na przełomie wieków został kompletnie zdewastowany. Składał się z dwóch części, z których ocalały tylko ściany. Dopiero w 2006 r. obiektem zainteresował się deweloper.

źródło: bydgoszcz.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Bydgoskie lofty w starym młynie. Odbudowali kompletną ruinę [oceń efekt]