Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Norweg zbuduje nowy kurort nad polskim morzem? Beach City [WIZUALIZACJE]

red, szczecin.gazeta.pl

Koło Mielna norweski biznesmen chce od zera zbudować ogromny kurort. Czy na taką ilość luksusowych apartamentów i hoteli nad Bałtykiem jest jeszcze miejsce?

Norweg Stein Christian Knutsen w 2000 r. przyjechał do Koszalina. Urzekła go wtedy niezagospodarowana ziemia nad polskim morzem. Knutsen dostrzegł w niej ogromny potencjał. Biznesmen mieszkał już wcześniej w Miami i nad francuskim wybrzeżem, jednak to właśnie w Polsce chciałby zrealizować swoje marzenia i od zera zbudować ogromny kurort z luksusowymi apartamentowcami, hotelami, lokalami usługowymi, handlowymi i mariną.

Knutsen jest już właścicielem liczącej ponad 200 ha ziemi. Spółki, którymi zarządza (Firmus Group i Mielno Holding) już kilka lat temu przedstawiły śmiały plan budowy nowego miasteczka - Beach City. Luksusowe miasto miałoby powstać na mierzei między Bałtykiem a jeziorem Jamno. Norweg ma na swoim koncie kilka inwestycji w Polsce. W Mielnie zbudował apartament Tarasy, następnie kompleks Rezydencja. Jego najnowszą inwestycją jest apartamentowiec Dune. Beach City miałoby być naturalną konsekwencją w realizacji biznesowej strategii inwestora.

Fot. Mariusz Rabenda

Z Norwegiem rozmawiał Mariusz Rabenda z Gazety Wyborczej:

Jak często, gdy mówi pan o wizji Beach City, ludzie pukają się w czoło?

10 lat temu wszyscy mówili, że jestem wariatem. Ale pytali też, dlaczego w ogóle w Mielnie inwestuję. Gdy przyjechałem nad Bałtyk, zobaczyłem swój cel. Coś, co można zrobić tylko raz w życiu. Pomyślałem, że oto mam możliwość, by stworzyć całkowicie nowe miejsce.

Czy otwarty w połowie czerwca apartamentowiec Dune można uznać za słup graniczny między dotychczasowym Mielnem a Bech City?

Stare Mielno nigdy nie będzie jak Beach City. Jak popatrzymy na Świnoujście, Międzyzdroje, Rewal, Ustkę, to zauważymy, że wszystkie te miejscowości mają nowe obiekty wkomponowane w starą tkankę miejską. To zawsze powoduje problemy logistyczne i infrastrukturalne. My chcemy zrobić coś z niczego, więc musimy mieć przygotowaną wizję całej inwestycji. Projekty szczegółowe będą się zmieniać, ale koncepcja będzie niezmienna. Powstanie coś, czego nie ma ani w Polsce, ani w Europie. Jak się popatrzy na Skandynawię, Wielką Brytanię, Niemcy, Holandię, nigdzie tam nie ma niczego podobnego.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Siechnice, miasto od zera
Polka naprawiła to co zniszczył huragan Sandy [PROJEKT]
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach

Skomentuj:

Norweg zbuduje nowy kurort nad polskim morzem? Beach City [WIZUALIZACJE]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej