Polka naprawiła to co zniszczył huragan Sandy [PROJEKT]
Architektka Marta Nowak z pracowni AN-ONYMOUS przygotowała projekt odbudowy zniszczonej przez huragan dzielnicy Nowego Jorku
Huragan Sandy uderzył w Nowy Jork i jego okolice 28 października 2012r. Zniszczył on tysiące domów, miliony pozostawił bez energii, wzniecił ogień i pozbawił życia 72 osoby. Półwysep Rockaway był wśród społeczności Nowego Jorku najbardziej dotkniętą przez huragan dzielnicą. Muzeum Sztuki Współczesnej - MoMA PS1 ogłosiło konkurs, w którym artyści, architekci i mieszkańcy mieli przedstawić swoje pomysły na alternatywne modele mieszkaniowe i przestrzenie publiczne dla zniszczonej dzielnicy. Mimo, że charakter konkursu był koncepcyjny, pojawiło się w nim sporo konkretnych propozycji, które w przyszłości mogą posłużyć za inspirację do tworzenia architektury na obszarach zagrożonych powtarzającymi się kataklizmami
W konkursie wzięła udział pracownia AN.ONYMOUS, którą prowadzi Marta Nowak wraz z Imanem Ansari. Przygotowana przez nich koncepcja jest jedną z tych, które zwyciężyły w konkursie. W sumie wyróżniono 25 prac, które mają pokazać jak projektować, aby architektura była odporna na podobne kataklizmy w przyszłości.
Przedstawiony projekt AN-ONYMOUS zakłada, że mieszkańcy nowego osiedla będą musieli pogodzić się z tym, że podobne kataklizmy mogą częściej występować w tej części Nowego Jorku. Dlatego architekci przyznają, że zaprojektowany przez nich obiekt stara się być uniwersalny na tyle, by mógł wytrzymać nawet kolejne kilkaset lat. Wtedy to cały obszar Rockaways może znaleźć się pod wodą. Co zaproponowali architekci?
Proponujemy stworzenie nowego gruntu, który stanie się siecią infrastruktury wzniesionej 10-15 metrów powyżej poziomu morza, połączonej z obecnie istniejącą linią metra, mostem i trasą szybkiego ruchu. Geometria nowej struktury wykorzystuje swój kształt, aby stworzyć system, który będzie w stanie odeprzeć i jednocześnie uchwycić energie wody i wiatru. Osiedle mieszkalne staje się częścią tej nowej sieci infrastruktury i wydzieli miejsca do rozmaitego użytkowania - mówią autorzy projektu.
Do tej pory ludzi do Rockaway przyciągały piękne plaże. Architekci postanowili wykorzystać atut tej części miasta i zaprojektowali wzdłuż plaży długie deptaki i liczne mola, które w dalszej przyszłości same mogą stworzyć nowe nadbrzeże.
Architekci stworzyli model mieszkaniowy składający się z około 100 mieszkań. Okna każdego z nich wychodzą na dziedziniec, który ma być kluczowym elementem osiedla. Może on pełnić funkcję małego ogródka, być przestrzenią do rekreacji, imprez publicznych oraz może funkcjonować jako miejsce zgromadzeń w razie zagrożenia.
Energia jest kluczowym elementem naszej propozycji. Zadaliśmy sobie pytanie, w jaki sposób możemy wykorzystać codzienny cykl przyrody, przypływy oceanu a nawet sztorm na naszą korzyść? Czasami najlepsza strategią jest poddanie się siłom natury i wykorzystanie ich dla własnej korzyści. Wykorzystując pływ oceanu, korzystając z promieni słonecznych oraz wysokiej prędkości wiatru bylibyśmy w stanie wykorzystać tak powstałą energię i stworzyć samowystarczalne społeczności mieszkaniowe - dodają architekci.
Autorzy projektu chcieliby, aby przygotowana przez nich koncepcja była początkiem nowego sposobu myślenia na temat przyszłych modeli mieszkaniowych, które miałyby dostosować się do panujących warunków atmosferycznych i skutecznie opierać się kataklizmom.
_______
Marta Nowak jest architektką i artystką pracującą w Nowym Jorku. Ukończyła studia magisterskie na wydziale architektury na Harvard University Graduate School of Design i ma tytuł licencjata ze Sztuk Pięknych na Uniwersytecie St. Catherine w St. Paul. Pracowała dla Moshe Safdie w Bostonie, SOM w Nowym Jorku, Harvard Design Magazine, a także dla ONZ w Kenii. Jej prace były wystawiane w wielu galeriach, między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej i Harvard University.
Iman Ansari jest architektem i urbanistą pracującym w Nowym Jorku. Ukończył studia licencjackie z architektury i filozofii oraz studia magisterskie na wydziale architektury i urbanistyki na Harvard University Graduate School of Design. Ansari pracował dla Foregin Office Architects in London, SOM in New York and I.M Pei in New York. Obecnie Ansari wykłada współczesną teorię architektury na Spitzer School of Architecture City University of New York i publikuje w wielu magazynach takich jak Architecture Review, Architect Newspaper, Harvard GSD Platform.
- Więcej o:
Polacy wygrali konkurs na przebudowę lotniska w Berlinie
Najlepszy budynek w Unii Europejskiej. Jak zorza polarna...
Niesamowita architektura XXI wieku
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G