Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy budynek na Placu Zamkowym w Warszawie. Kontrowersyjny?

red

Inwestor zapowiedział, że budynek dobrze wpisze się w otoczenie, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mimo to biurowiec już zyskał wielu przeciwników

W Warszawie przy ul. Senatorskiej ruszy budowa nowego biurowca. Plac Zamkowy - Business with Heritage będzie sąsiadował z Zamkiem Królewskim oraz Kolumną Zygmunta. Obiekt stanie w miejscu, w którym przed wojną stały domy. Budynków tych jednak nigdy nie odbudowano. Inwestycja w tym miejscu do łatwych nie należy ponieważ warszawska Starówka w 1980 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Inwestor zapowiedział, że pamiętał o zabytkowej okolicy i nowy biurowiec będzie idealnie pasował do otoczenia.

Projekt biurowca przygotowała niemiecka pracownia RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Prace nad projektem poprzedziły trwające blisko 30 miesięcy konsultacje ze stołecznym konserwatorem zabytków. Konsultacje te miały na celu zaprojektowanie biurowca, który będzie spełniał rygorystyczne wymogi w zakresie kubatury, wykorzystanych materiałów budowlanych i kolorystyki.

Przy projektowaniu budynku nadrzędnym naszym celem było oddanie szacunku do otaczającej go zabudowy, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności oraz nowoczesnych rozwiązań. Nasz projekt jest jedynym budynkiem w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, w całości przeznaczonym pod użytek komercyjny. Dzięki temu najemcy biur i lokali usługowych będą mieć do dyspozycji prestiżowy adres, przy jednoczesnym szerokim dotarciu do potencjalnych klientów - powiedział Maksymilian Marcinkowski, prezes spółki Senatorska Investment.

W sumie powierzchnia budynku ma wynieść 9500 m kw. Powstaną w nim przestrzenie biurowe i usługowe. Pod budynkiem zaplanowano budowę jedynego na Starym Mieście dwupoziomowego parkingu podziemnego na 27 miejsc.

Inwestycja już wywołała emocje wśród warszawiaków. Jej przeciwnicy uważają, że budowa w tym miejscu nowego biurowca może przyczynić się do wykreślenia warszawskiej Starówki z listy UNESCO. Podają tutaj przykład Drezna, którego starówka została wykreślona z listy Światowego Dziedzictwa przez nowy most, który zaburzył widok na zabytkowy zespół miasta.

Inwestor planuje zakończyć budowę w pierwszym kwartale 2015 r. A Wy co sądzicie o budowaniu nowych obiektów z pobliżu tych zabytkowych?

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy budynek na Placu Zamkowym w Warszawie. Kontrowersyjny?