Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy Wydział Psychologii UW pełen krągłości, hit? [WIZUALIZACJE]

red

Inwestycja ma być ostatnim etapem zabudowy kampusu uczelni na warszawskiej Ochocie

Nowy budynek Wydziału Psychologii został zaprojektowany przez Pawła Gralińskiego z warszawskiej pracowni ARCH MAGIC. Gmach będzie miał futurystyczne zaokrąglenia, które przełamią proste kształty sąsiednich budynków. Budynek będzie miał sześć kondygnacji i parking na 220 miejsc, jego powierzchnia wyniesie 17 tys. m kw.

Obecnie kampus UW na Ochocie jest modernizowany. Nowy gmach Wydziału Psychologii będzie sąsiadem obiektów, które stopniowo powstawały tutaj przez kilkadziesiąt lat. Wśród nich są obiekty pochodzące z lat 60. i 70. Projektując budynek architekt musiał stworzyć bryłę, która dobrze wpisze się w otoczenie.

Konkurs na zagospodarowanie kampusu miał miejsce już w 2007 r. Wtedy wygrała go pracownia Kuryłowicz & Associates. Ówcześnie architekci zaproponowali, aby budynki kampusu otaczały centralny plac, który miał stać się idealnym miejscem spotkań dla studentów. Ustalono wtedy, że wyremontowane budynki oraz te, które dopiero powstaną będą miały proste, minimalistyczne kształty.

Nowy gmach jednak przełamuje te założenia. Jego projekt został wyłoniony nie w konkursie architektonicznym, lecz w przetargu, w którym wysoko punktowano niską cenę (75 procent punktów) i czas sporządzenia projektu (25 procent punktów). Co o projekcie myślą władze Uczelni?

Władze Uniwersytetu przywiązują dużą wagę do wartości architektonicznej gmachów. Jednak, jak każdy inwestor, UW chciałby też budować niedrogo. I czasem trzeba szukać kompromisu - mówi Anna Korzekwa, rzeczniczka UW.

Projekt jest już gotowy. Teraz uczelnia szuka środków by rozpocząć budowę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy Wydział Psychologii UW pełen krągłości, hit? [WIZUALIZACJE]