Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ten dom zachwyci każdego. Dom nad morzem od Ultra Architects [ZDJĘCIA]

red

Powstały budynek zastąpił wcześniej stojący dom, który dla właścicieli był już zbyt mały. Co ciekawe architekci tak zaprojektowali jego następcę, że podczas budowy nie trzeba było wycinać ani jednego drzewa

Projektując "Dom nad morzem" architekci Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z poznańskiej pracowni Ultra Architects dokładnie sprawdzili warunki, w jakich budynek miał stanąć. Okazało się, że działka ma niestabilne podłoże i występuje na niej wysoki poziom wód gruntowych o dużej sile wyporu. Projektanci zdecydowali, że z tymi trudnościami najlepiej poradzi sobie beton.

Sięgając po niego, postanowiliśmy w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości, jakie daje. Kierowaliśmy się przy tym ideą całkowitej szczerości materiału - beton miał być prawdziwy zarówno w sposobie jego użycia, jak i w warstwie wizualnej - mówią Ultra Architects.

Bryła budynku została zaprojektowana jako żelbetowa konstrukcja, która została wylana w formie jednolitej "skorupy". Takie rozwiązanie ma zapewnić stabilność, szczelność i przede wszystkim bezpieczeństwo. Również w aranżacji wnętrz beton odgrywa główną rolę. Surowe, szare ściany zostały tylko w niewielkim stopniu przełamane bielą i ocieplone drewnem. Ten ostatni surowiec dominuje w elewacji domu - podłużne deski zostały pionowo przykręcone do budynku.

Osiągnęliśmy w ten sposób specyficzne odwrócenie ról - na zewnątrz budynku pojawia się "ciepłe" drewno, w środku zaś - beton z odbiciem, jak w negatywie, drewnianego szalunku - dodają architekci.

Charakterystycznym elementem domu jest szeroka strefa wejściowa. Od strony południowo-zachodniej i północno-zachodniej dom otoczony został dużym tarasem.

Architekci postanowili nadać każdej kondygnacji budynku inną funkcję. Parter stanowi jedną, otwartą przestrzeń i pełni funkcję strefy dziennej. To w niej mieszkańcy mogą odpoczywać podziwiając sosnowy las za oknem. Na piętrze umieszczono sypialnię, garderobę i łazienkę właścicieli, tuż obok znalazły się trzy pokoje z łazienkami dla gości. W piwnicy obok strefy technicznej znalazła się także przestrzeń rekreacyjna z basenem.

---

"Dom nad morzem" otrzymał równorzędną pierwszą nagrodę w organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu konkursie "Polski Cement w Architekturze", który wyróżnia najlepsze realizacje architektoniczne powstałe z wykorzystaniem technologii żelbetowej w 2012 r. Gratulujemy!

Skomentuj:

Ten dom zachwyci każdego. Dom nad morzem od Ultra Architects [ZDJĘCIA]