Płock z trójkątną mediateką
Przygotowując projekt Mediateki w Płocku, architekci z pracowni eM4 chcieli stworzyć uniwersalny budynek, który byłby idealną przestrzenią dla spotkań nie tylko ludzi, ale też historii, technologii, słowa, obrazu i dźwięku
Trójkątny kształt obiektu wynika z warunków, jakie narzuciła działka. Taki kształt ma być też elementem identyfikującym miejsce w przyszłości. Budynek mediateki to dwukondygnacyjna prosta bryła, która ma dobrze komponować się z otoczeniem. Projektując budynek architekci chcieli nadać mu pewną symbolikę, dlatego jego bryła i ściany będą odwoływać się do charakterystycznego dla Płocka budowania z użyciem jasnego tynku. Jednak zamiast tworzyć historyzującą elewację, będzie ona raczej efektem jej współczesnej interpretacji.
Głównymi miejscami budynku będą: patio oraz wypożyczalnia zbiorów bibliotecznych. Obie przestrzenie wzajemnie się przenikają w dość swobodny sposób i nie wyznaczają między sobą granicy. Takie rozwiązanie ma pozwolić w przyszłości na organizowanie w tym miejscu różnych imprez, wystaw, spotkań tematycznych i warsztatów. Obok znalazło się miejsce dla kawiarni, szatni, części administracyjno-biurowej oraz tzw. multicentrum wyposażonego w stanowiska komputerowe.
Dach był dla architektów szczególnym wyzwaniem. Jego kształt odwoływać się ma do natury i zostanie wykonany z drewna klejonego o naturalnej barwie. Świetliki wprowadzą do wnętrza maksymalnie dużo naturalnego światła.
Obok trójkątnego budynku powstanie plac wejściowy, który ma stanowić atrakcyjną przestrzeń dla spotkań i organizowania w przyszłości różnych wydarzeń. Oprócz placu powstanie też ogród, ten z kolei ma stanowić miejsce odpoczynku, w którym goście będą mogli w spokoju zapoznać się ze zbiorami mediateki.
- Więcej o:
Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze. Nowoczesna architektura pośród przyrody [ZDJĘCIA]
Wyjątkowe biblioteki ze świata [przegląd]
Biblioteka pod chmurką
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski