PKP stawia pierwsze ekodworce. Będzie hit? [WIZUALIZACJE]
Kolejna rewolucja w polskich kolejach. PKP zbuduje Innowacyjne Dworce Systemowe - mają być ekologiczne i tanie w utrzymaniu
Pierwsze ekodworce powstaną w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich. Kolejarze planują wdrożyć jeden wspólny wzór budynków, który będą powielać w wielu lokalizacjach. Przyszłe dworce to budynki parterowe. Różnić się będą od siebie jedynie detalami.
Innowacyjne Dworce Systemowe (IDS) mają pojawić się w tych miejscowościach, w których istniejące obecnie kolejowe budynki są za duże i przynoszą straty. Kolejarze planują wyburzenie części istniejących obiektów i w ich miejsce budowę nowych, mniejszych.
Nowoczesne systemy informacji dla podróżnych, ogrzewana poczekalnia, ławki na świeżym powietrzu, kawiarnie i lokale komercyjne, skrytki na bagaż czy monitorowane miejsca na rowery - to tylko niektóre z rozwiązań, które pojawią się na nowych dworcach - mówi Piotr Ciżkowicz, Członek Zarządu PKP S.A
Nowe dworce mają być tanie w utrzymaniu. Zamontowane na nich zostaną panele słoneczne i pompy ciepła.
Ciekawym rozwiązaniem będzie dynamiczna iluminacja, czyli zintegrowany system, który sprawi, że dworzec rozświetli się sygnalizując przyjazd pociągu na stację. Rozwiązanie to nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa, ale również zmniejszy koszty oświetlenia w nocy - dodaje Ciżkowicz.
W IDSach prócz części niezbędnej do obsługi pasażerów znajdzie się część komercyjna. Każdy budynek składać ma się z trzech zasadniczych modułów: dworcowego, miejskiego i wiaty parkingowej lub rowerowej. Będą to odrębne obiekty, ale połączone zostaną wspólnym zadaszeniem.
Koszt budowy pierwszych czterech dworców to 13 mln zł. To o ponad 5 mln zł mniej niż gdyby przebudować istniejące już budynki.
Koncepcję architektoniczną dworców przygotowało PKP S.A. Wkrótce spółka ogłosi przetarg na wybór projektantów, a następnie wykonawców prac. Kolejarze planują, że otwarcie pierwszych nowych obiektów nastąpi w połowie przyszłego roku.
- Więcej o:
Pierwszy w Polsce podziemny dworzec kolejowy. Nowy Kraków Główny [DUŻO ZDJĘĆ]
Dworzec Łódź Fabryczna [NOWE WIZUALIZACJE]
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci