Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

PKP stawia pierwsze ekodworce. Będzie hit? [WIZUALIZACJE]

red

Kolejna rewolucja w polskich kolejach. PKP zbuduje Innowacyjne Dworce Systemowe - mają być ekologiczne i tanie w utrzymaniu

Pierwsze ekodworce powstaną w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich. Kolejarze planują wdrożyć jeden wspólny wzór budynków, który będą powielać w wielu lokalizacjach. Przyszłe dworce to budynki parterowe. Różnić się będą od siebie jedynie detalami.

Innowacyjne Dworce Systemowe (IDS) mają pojawić się w tych miejscowościach, w których istniejące obecnie kolejowe budynki są za duże i przynoszą straty. Kolejarze planują wyburzenie części istniejących obiektów i w ich miejsce budowę nowych, mniejszych.

Nowoczesne systemy informacji dla podróżnych, ogrzewana poczekalnia, ławki na świeżym powietrzu, kawiarnie i lokale komercyjne, skrytki na bagaż czy monitorowane miejsca na rowery - to tylko niektóre z rozwiązań, które pojawią się na nowych dworcach - mówi Piotr Ciżkowicz, Członek Zarządu PKP S.A

Nowe dworce mają być tanie w utrzymaniu. Zamontowane na nich zostaną panele słoneczne i pompy ciepła.

Ciekawym rozwiązaniem będzie dynamiczna iluminacja, czyli zintegrowany system, który sprawi, że dworzec rozświetli się sygnalizując przyjazd pociągu na stację. Rozwiązanie to nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa, ale również zmniejszy koszty oświetlenia w nocy - dodaje Ciżkowicz.

W IDSach prócz części niezbędnej do obsługi pasażerów znajdzie się część komercyjna. Każdy budynek składać ma się z trzech zasadniczych modułów: dworcowego, miejskiego i wiaty parkingowej lub rowerowej. Będą to odrębne obiekty, ale połączone zostaną wspólnym zadaszeniem.

Koszt budowy pierwszych czterech dworców to 13 mln zł. To o ponad 5 mln zł mniej niż gdyby przebudować istniejące już budynki.

Koncepcję architektoniczną dworców przygotowało PKP S.A. Wkrótce spółka ogłosi przetarg na wybór projektantów, a następnie wykonawców prac. Kolejarze planują, że otwarcie pierwszych nowych obiektów nastąpi w połowie przyszłego roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

PKP stawia pierwsze ekodworce. Będzie hit? [WIZUALIZACJE]