Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza willi w Gliwicach. Nowa siedziba miejskich urzędników [WIZUALIZACJE]

red

Kiedyś mieszkała w niej rodzina drukarzy. Wkrótce willa zostanie odnowiona i powiększona o nowoczesny pawilon

Willa Neumanna w Gliwicach powstała w 1926 r. Przez prawie 20 lat obiekt pełnił funkcję prywatnej rezydencji Arthura Neumanna. Po II wojnie światowej w budynku utworzono sanatorium dla studentów Politechniki Śląskiej. W późniejszych latach działało w nim nawet przedszkole. Do 2009 r. willa była siedzibą Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W 2010 r. budynek przejęło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, które chce obiekt gruntownie wyremontować i w środku urządzić biura.

Już wiadomo, że budynek willi nie pomieści wszystkich pracowników administracji przedsiębiorstwa, dlatego tuż obok wybudowany zostanie nowoczesny pawilon. Koncepcję rozbudowy obiektu przygotowała pracownia Zalewski Architecture Group. Projekt przewiduje budowę liczącego trzy kondygnację pawilonu o eliptycznym kształcie. Część ta ma stanowić łagodne dopełnienie historycznej formy willi.

Elewację nowego pawilonu będzie stanowić szklana ściana kurtynowa z podziałami, które nawiązują wysokością do wysokości kondygnacji historycznej części budynku. Przygotowując projekt architekci chcieli stworzyć lekki obiekt, który dobrze wpisze się w parkowy charakter posesji.

Co ważne w ramach modernizacji utrzymana zostanie historyczna estetyka i układ wnętrz willi. Pawilon ma być z kolei pełen nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Zastosowana szklana fasada ma charakteryzować się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Nowy obiekt ma być ogrzewany za pomocą wysokowydajnych sufitowych promienników wodnych. Mają one pozwolić ograniczyć wydatki na energię.

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza willi w Gliwicach. Nowa siedziba miejskich urzędników [WIZUALIZACJE]