Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Metamorfoza willi w Gliwicach. Nowa siedziba miejskich urzędników [WIZUALIZACJE]

red

Kiedyś mieszkała w niej rodzina drukarzy. Wkrótce willa zostanie odnowiona i powiększona o nowoczesny pawilon

Willa Neumanna w Gliwicach powstała w 1926 r. Przez prawie 20 lat obiekt pełnił funkcję prywatnej rezydencji Arthura Neumanna. Po II wojnie światowej w budynku utworzono sanatorium dla studentów Politechniki Śląskiej. W późniejszych latach działało w nim nawet przedszkole. Do 2009 r. willa była siedzibą Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W 2010 r. budynek przejęło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, które chce obiekt gruntownie wyremontować i w środku urządzić biura.

Już wiadomo, że budynek willi nie pomieści wszystkich pracowników administracji przedsiębiorstwa, dlatego tuż obok wybudowany zostanie nowoczesny pawilon. Koncepcję rozbudowy obiektu przygotowała pracownia Zalewski Architecture Group. Projekt przewiduje budowę liczącego trzy kondygnację pawilonu o eliptycznym kształcie. Część ta ma stanowić łagodne dopełnienie historycznej formy willi.

Elewację nowego pawilonu będzie stanowić szklana ściana kurtynowa z podziałami, które nawiązują wysokością do wysokości kondygnacji historycznej części budynku. Przygotowując projekt architekci chcieli stworzyć lekki obiekt, który dobrze wpisze się w parkowy charakter posesji.

Co ważne w ramach modernizacji utrzymana zostanie historyczna estetyka i układ wnętrz willi. Pawilon ma być z kolei pełen nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Zastosowana szklana fasada ma charakteryzować się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Nowy obiekt ma być ogrzewany za pomocą wysokowydajnych sufitowych promienników wodnych. Mają one pozwolić ograniczyć wydatki na energię.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Drugie życie starej kotłowni. Olsztyn wie jak dbać o zabytki [ZDJĘCIA]
Najciekawsze polskie muzea ostatnich lat [PRZEGLĄD]
Na Pradze powstanie Muzeum Polskiej Wódki [WIZUALIZACJE]

Skomentuj:

Metamorfoza willi w Gliwicach. Nowa siedziba miejskich urzędników [WIZUALIZACJE]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej