Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W Warszawie powstanie Plac Europejski! Wizytówka wieżowca Warsaw Spire

red

Nowy plac pojawi się w okolicach Ronda Daszyńskiego, u stóp wieżowca Warsaw Spire. Deweloper chcę, by było to miejsce dla wszystkich warszawiaków.

Plac Europejski to pierwsza tak duża publiczna przestrzeń w powojennej historii Warszawy, która będzie zamknięta dla samochodów - mówił na konferencji prasowej Jarosław Zagórski, przedstawiciel firmy Ghelamco, która jest inwestorem 200-metrowego wieżowca. - Chcemy by wypoczywali tu pracownicy leżących w pobliżu biurowców oraz mieszkańcy Warszawy.

Teren placu będzie ogólnodostępny i niegrodzony. Wypełnią go różnego gatunku drzewa, ławki, kaskadowy strumień o zamkniętym obiegu wody i fontanny "jetowe". Chodnik będzie wyłożony granitowymi płytkami z Portugalii - taki sam jak granit otacza słynną piramidę na dziedzińcu Luwru.

Projekt placu opracowali belgijscy architekci z pracowni Wirtz International Landscape Architects, którzy w swoim dorobku mają takie realizacje jak: ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu, czy Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf.

Ważnym elementem Placu Europejskiego będzie otwarty amfiteatr, zaplanowany tak, by mógł obsługiwać wydarzenia kulturalne, imprezy i koncerty. Wiele z tych wydarzeń organizować mają władze dzielnicy.

W ramach inwestycji ma powstać także tzw. pasaż artystyczny. Będzie to miejsce przeznaczone na czasowe wystawy młodych artystów. Specjalna konstrukcja dostosowana będzie do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych.

Na cele restauracyjne zostanie zaadaptowany między innymi stary budynek magazynowy, który stoi przy ul. Wroniej, vis a vis Hotelu Hilton. Nieopodal powstanie też zupełnie nowy pawilon restauracyjny o obłym kształcie bryły. Inwestor ma nadzieję, że stworzy w ten sposób miejsce, które przyciągnie mieszkańców i stanie się nowym sercem dzielnicy.

Na pytanie skąd wzięła się nazwa Placu Europejskiego, deweloper przywołuje jednego z najemców sąsiadującego z wieżowcem biurowców, którym jest agenda unijna Frontex. Ma ona tutaj główną siedzibę i odpowiada za bezpieczeństwo granic Unii Europejskiej. Jak na razie nie znamy pozostałych najemców kompleksu, który ma być gotowy już w przyszłym roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

W Warszawie powstanie Plac Europejski! Wizytówka wieżowca Warsaw Spire