Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Duże zmiany w niewielkich Chęcinach

red, kielce.gazeta.pl

Odnowione historyczne centrum, dwa rynki i elegancki deptak. Wielka inwestycja w Chęcinach dobiegła końca

Chęciny to niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim. Mimo swojej małej wielkości posiada bogatą historię. Miasto to jest bowiem kolebką polskiego parlamentaryzmu. Odnowione centrum Chęcin ma sprawić, że coraz częściej będą do miasta zaglądać turyści, oraz poprawi się jakość życia samych mieszkańców.

Zakończona niedawno inwestycja została oddana z rocznym opóźnieniem. Wszystko dlatego, że podczas robót natrafiono na pozostałości średniowiecznych domostw, dlatego plac budowy musieli najpierw przebadać archeolodzy.

Jak się okazało, opóźnienie wyszło mieszkańcom na dobre. Pierwotnie plan przebudowy zakładał pojawienie się w centrum płyty pozbawionej drzew. Argumentowano to w ten sposób, że plac w Chęcinach jest placem średniowiecznym więc drzew na nim nie powinno być.

Ale po kilku takich rewitalizacjach nie tylko w naszym regionie toczyła się dyskusja, że to błąd, a ludzie po prostu chcą drzew. Po spotkaniach z konserwatorem zabytków udało nam się dojść do porozumienia - mówi burmistrz Robert Jaworski.

Projekt zweryfikowała też zima. Rynek w Chęcinach jest lekko nachylony i przed rokiem, wzdłuż sklepów robotnicy wybudowali chodnik wykonany jako spadek, okazało się, że w momencie kiedy jest on oblodzony znacznie utrudnia dojście do lokali usługowych. Chodnik przebudowano więc tak, aby powstały schody.

Na Rynku Górnym wybudowano fontannę, poidło oraz studnię. Wprowadzenie wody na rynek nawiązuje do historii tego miejsca. Przed wiekami stała tu jedna z siedmiu publicznych studni w mieście. Podczas prac remontowych wymieniono niemal całą kanalizację. Uwagę przykuwają nowe miejskie meble i latarnie, które wykonano z... drewna!

Nowe oblicze zyskała niewielka ul. Łokietka. Jest ona z obu stron otoczona budynkami mieszkalnymi, dlatego zrezygnowano z montowania klasycznych latarni. Zamiast nich pojawiły się niskie, kamienne bloki z lampami delikatnie oświetlającymi chodnik.

Koszt całej inwestycji to 10 mln zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Duże zmiany w niewielkich Chęcinach