Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Muzeum Guggenheima w Helsinkach [PROJEKT KONKURSOWY]

red

Prezentujemy pracę, która uczestniczyła w konkursie na projekt Muzeum Guggenheima w Helsinkach. Przygotował ją zespół architektów z Polski

Muzeum zaprojektował zespół architektów: Łosiak Siwiak Architekci i Patryk Ławrynowicz. Budynek ma stanąć w Południowej Zatoce Helsinek. Projektanci odsunęli bryłę od północnej granicy działki, dzięki czemu muzeum nie zasłania stojących za nim zabytkowych budynków.

Przed głównym wejściem do muzeum znalazł się plac, który ma być miejscem do organizowania plenerowych wystaw, oraz przestrzenią, w której będą się mogli spotykać mieszkańcy.

Projekt budynku wynika z układu kompozycji urbanistycznej tego fragmentu Helsinek. Projektanci podzielili budynek na kilka części, które wyróżniono nadając im różną wysokość. Najwyższa jest część A, która nawiązuje do zabudowy znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy. Ma ona 4 kondygnacje. Część B jest najdłuższa, ma horyzontalną formę i wiedzie wzdłuż nabrzeża. Ta druga część posiada duże przeszklenia, które pozwalają z wnętrza budynku obserwować Zatokę. W tej części projektanci zaplanowali powstanie kawiarni, restauracji i auli konferencyjnej. Ostatnią jest część C, która ma jedną kondygnację. To właśnie w tej ostatniej części architekci zaplanowali powstanie wejścia do budynku.

Trzy elementy bryły przypominają twór naturalny - skałę, górę lodową, fragmenty spękanej kry - elementy charakterystyczne dla krajobrazu Skandynawii - opisują architekci.

Inspirację naturą widać przede wszystkim w materiałach, które wykorzystano do wykończenia elewacji muzeum oraz posadzki placu. Wzdłuż nabrzeża pojawiły się granitowe płyty i tafle szkła. Architekci chcieli, aby odbijające się w szklanych elementach światło sprawiało wrażenie, że budynek łączy naturę z miejską zabudową.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Najciekawsze polskie muzea ostatnich lat [PRZEGLĄD]
Muzeum Historii Żydów Polskich docenione za granicą!
Muzeum Polskiej Wódki w Koneserze. Mamy wizualizacje

Skomentuj:

Muzeum Guggenheima w Helsinkach [PROJEKT KONKURSOWY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej