Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich docenione za granicą!

red

Warszawski budynek zdobył najważniejszą w Finlandii nagrodę architektoniczną

Finlandia Prize for Architecture to konkurs organizowany przez Fińske Stowarzyszenie Architektów (SAFA). Zwycięzcę w przeglądzie wybrał Sixten Korkman, profesor z Uniwersytetu Aalto w Helsinkach. Nagroda dla budynku Muzeum Historii Żydów Polskich jest o tyle szczególna, że była to pierwsza edycja fińskich nagród architektonicznych.

Nagrodę wręczono w poniedziałek podczas oficjalnej uroczystości w Helsińskim Centrum Muzyki. Osobiście odebrał ją Rainer Mahlamäki - architekt, który zaprojektował warszawski budynek.

Mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko muzeum. Ten budynek to dzieło sztuki, które zmienia oblicze Warszawy - powiedział Sixten Korkman uzasadniając swój wybór.

Wybierając zwycięzcę Korkman analizował zewnętrzną formę budynku a jego wewnętrzną funkcją. Ważne też było otoczenie, to jak współgra z okoliczną zabudową. Profesorowi szczególnie spodobał się główny hol Muzeum. Określił go mianem "serca budynku".

Gmach z Polski rywalizował z trzema innymi obiektami. Wśród nich znalazły się: Biblioteka Seinäjoki, Muzeum Serlachius oraz Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach. Ich listę sporządzili: architekt Jorma Mukala, dyrektor Muzeum Fińskiej Architektury Juulia Kauste, architekt Esa Ruskeepaa, profesor Pentti Kareojam oraz Paula Huotelin z SAFA.

Konkurs na projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozstrzygnięty został w 2005 r. Jego budowa zakończyła się wiosną 2013 r. Wystawę stałą otwarto 29 października tego roku.

Skomentuj:

Muzeum Historii Żydów Polskich docenione za granicą!