Muzeum Historii Żydów Polskich docenione za granicą!
Warszawski budynek zdobył najważniejszą w Finlandii nagrodę architektoniczną














Finlandia Prize for Architecture to konkurs organizowany przez Fińske Stowarzyszenie Architektów (SAFA). Zwycięzcę w przeglądzie wybrał Sixten Korkman, profesor z Uniwersytetu Aalto w Helsinkach. Nagroda dla budynku Muzeum Historii Żydów Polskich jest o tyle szczególna, że była to pierwsza edycja fińskich nagród architektonicznych.
Nagrodę wręczono w poniedziałek podczas oficjalnej uroczystości w Helsińskim Centrum Muzyki. Osobiście odebrał ją Rainer Mahlamäki - architekt, który zaprojektował warszawski budynek.
Mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko muzeum. Ten budynek to dzieło sztuki, które zmienia oblicze Warszawy - powiedział Sixten Korkman uzasadniając swój wybór.
Wybierając zwycięzcę Korkman analizował zewnętrzną formę budynku a jego wewnętrzną funkcją. Ważne też było otoczenie, to jak współgra z okoliczną zabudową. Profesorowi szczególnie spodobał się główny hol Muzeum. Określił go mianem "serca budynku".
Gmach z Polski rywalizował z trzema innymi obiektami. Wśród nich znalazły się: Biblioteka Seinäjoki, Muzeum Serlachius oraz Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach. Ich listę sporządzili: architekt Jorma Mukala, dyrektor Muzeum Fińskiej Architektury Juulia Kauste, architekt Esa Ruskeepaa, profesor Pentti Kareojam oraz Paula Huotelin z SAFA.
Konkurs na projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozstrzygnięty został w 2005 r. Jego budowa zakończyła się wiosną 2013 r. Wystawę stałą otwarto 29 października tego roku.
- Więcej o:
- sztuka
Rainer Mahlamäki: "Od Polaków słyszałem, że to się nie uda" [WYWIAD]
ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza
Fotogaleria dnia: Cricoteka w Krakowie otwarta!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia