Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bar Extra - pierwsze centrum handlowo-usługowe w Szczecinie

red

Mieszkańcy uwielbiali spoglądać przez jego duże okna na ruchliwe centrum miasta

Modernistyczny budynek Baru Extra w Szczecinie zbudowano w latach 1960-1961. Bar stanął pomiędzy Aleją Niepodległości i ul. Tkacką. Zaprojektował go zespół architektów: Zbigniew Grudziński, Ludwik Kołodziejczyk i Bohdan Skłodowski. Z kolei wnętrza to dzieło architekta Leonarda Tomaszewskiego.

Bar był zespołem trzech pawilonów połączonych zadaszonymi ciągami pieszymi otwartymi na wewnętrzny ogród, który pełnił funkcję placu wejściowego do pawilonów. W centralnej części znajdował się największy pawilon, w którym działał bar szybkiej obsługi. Po jego bokach znajdowały się pawilony handlowe, oryginalnie przeznaczone na sklep meblowy i sklep obuwniczy. Umieszczenie tylu funkcji w jednym miejscu sprawiło, że było to pierwsze w Szczecinie po roku 1945 małe centrum handlowo - usługowe.

Pawilon mieszczący bar szybkiej obsługi wyburzono w 2012 roku, podłużny pawilon handlowy na lewo od baru mieszczący oryginalnie sklep obuwniczy wyburzono wcześniej pod budowę kamienicy przy ul. Tkackiej. Ostatnim ocalałym elementem kompleksu był podłużny pawilon handlowy, w którym znajdował się sklep meblowy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bar Extra - pierwsze centrum handlowo-usługowe w Szczecinie