Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Filharmonia w finale nagrody im. Miesa van der Rohe. Wielki sukces Polski!

aru

Po raz pierwszy w historii budynek wybudowany na terenie Polski znalazł się w ścisłym finale Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa ven der Rohe. Listę pięciu czołowych obiektów ogłoszono 25 lutego w Londynie.

Listę najlepszych realizacji architektonicznych za rok 2013 i 2014 ogłoszono na konferencji prasowej, która odbyła się w Domu Europy w Londynie. Wśród pięciu wytypowanych przez Jury obiektów znalazła się Filharmonia w Szczecinie. To pierwszy polski obiekt, który znalazł się w ścisłym finale Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe.

Europejska nagroda za innowacyjność

Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 1987 roku. Jej fundatorami są Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe z Barcelony. Celem konkursu jest zaprezentowanie twórczości europejskich architektów i podkreślenie ich wkładu w rozwój nowych idei i technologii.

Proces selekcji przebiega wielotorowo. Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Finałową piątkę wybiera jury, w skład którego wchodzą znani eksperci z dziedziny architektury.

Hiszpanie w Szczecinie

O statuetkę oraz 50 tys. euro nagrody po raz pierwszy ma szansę zawalczyć polski budynek - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza ze Szczecina. Jego autorami są hiszpańscy architekci z pracowni Estudio Barozzi Veiga, którzy w 2007 roku wygrali międzynarodowy konkurs na projekt nowej siedziby placówki. W realizacji uczestniczyli także polscy architekci ze szczecińskiej pracowni Studio A4.

Uroczyste otwarcie tego białego gmachu było jednym z największych wydarzeń architektonicznych i kulturalnych ubiegłego roku w Polsce. Niektórzy dopatrują się w bryle podobieństwa do góry lodowej, inni widzą w niej metaforę szczytów szczecińskich kamienic. Jedno jest pewne, obok Filharmonii nie sposób przejść obojętnie.

Co dalej?

W nadchodzących tygodniach członkowie jury zwiedzą 5 nominowanych budynków i sami porozmawiają z ich użytkownikami. Ostatecznego zwycięzcę poznamy 8 maja.

Budynek z Polski walczy o tytuł najlepszego obiektu Europy z czterema pozostałymi finalistami: Muzeum Sztuki z Ravensburga, Niemcy (proj. Lederer Ragnarsdóttir Oei); Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Dania (proj. BIG - Bjarke Ingels Group); Winnica Antinori w San Casciano Val di Pesa, Włochy (proj. Archea Associati); Saw Swee Hock Student Centre LSE w Londynie, Wielka Brytania (proj. O'Donnell + Tuomey). Trzymamy kciuki za Filharmonię!

    Więcej o:

Skomentuj:

Filharmonia w finale nagrody im. Miesa van der Rohe. Wielki sukces Polski!