Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Jest jak czarny głaz. Jednorodzinny dom w Lublińcu

red
Dom w Lublińcu 2 - fot. Bartłomiej Osiński

Dom w Lublińcu stanął na niewielkiej działce w gęsto zabudowanej dzielnicy domów jednorodzinnych. Architekci stanęli przed trudnym zadaniem. Chcieliby nowy dom pozytywnie wpłynął na wygląd dość chaotycznie zabudowanej części miasta.

Niestety, okolica wpisuje się w narodową tendencję, gdzie dom wraz z otoczeniem staje się miejscem manifestacji indywidualnych upodobań i gustów poszczególnych właścicieli - mówią autorzy projektu.

Dodatkowych trudności przysporzyła mała działka. Projektanci osadzili na niej budynek tak, aby w możliwie jak największym stopniu stworzyć miejsce dla ogrodu.

W efekcie powstała dwukondygnacyjna bryła, zamknięta od strony ruchliwej ulicy i otwierająca się na zachodni ogród. Budynek powstał na planie zbliżonym do kwadratu. Architekci przykryli go dachem namiotowym. Powstało proste, czterospadowe zadaszenie, którego wierzchołek przechylono w stronę ogrodu. W ten sposób dom optycznie odsunął się od budynku sąsiada. Tak ukształtowany dach został pozbawiony szczytu, który został "ścięty". Projektanci wykorzystali to umieszczając na szczycie duży świetlik dachowy.

Dom pozbawiono gzymsów i rynien, przez co zyskał monolityczny charakter. Takie wrażenie potęguje również ciemna fasada domu, którą wykonano stosując technologię natrysku z membrany poliuretanowej.

Wykorzystywana zazwyczaj w budownictwie przemysłowym technologia została w taki sposób zastosowana w Polsce po raz pierwszy - dodają architekci.

Przestrzeń wewnętrzną ukształtowano wokół centralnie umieszczonej klatki schodowej. Na parterze znalazł się duży salon, hol, pomieszczenie techniczne, mała toaleta i garaż. Wysokość pokoju dziennego to prawie osiem metrów. Został on mocno przeszklony i otwarty na ogród.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

fot. Bartłomiej Osiński

Ciekawie potraktowano piętro budynku. Architekci stworzyli tam dwa poziomy, które podzieliły przestrzeń na dwie części. Pierwszą, położoną nieco niżej stanowi część nocna rodziców, a druga to część dla dziecka. Strefę rodziców tworzy sypialnia z łazienką i garderobą.

Projekt budynku powstał w biurze DYRDA FIKUS ARCHITEKCI.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom architektów we Wrocławiu
Mocny kontrast. Czarny dom między brzozami
Mniej znaczy więcej. Oszczędny design domu jednorodzinnego w Gliwicach

Skomentuj:

Jest jak czarny głaz. Jednorodzinny dom w Lublińcu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej