Atal Towers - mieszkalne wieże we Wrocławiu
Projekt białych wieżowców powstał w pracowni AP Szczepaniak. Wieżowce znajdą się w centrum miasta, od zachodu oraz południa sąsiadować będą z budynkami mieszkalnymi z przełomu XIX i XX wieku, natomiast od północy z Odrą.

Architekci musieli uwzględnić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje zachodnią część inwestycji i wymaga, aby powstała tam zabudowa średniowysoka. Pozostała część inwestycji nie miała takiego ograniczenia, dlatego projektanci zdecydowali się na dwie wieże. Ich wysokość wyniesie około 60 metrów.
Zakładając, że stworzymy dwa wysokie budynki, na jakie pozwala nam plan zagospodarowania przestrzennego, mielibyśmy problem z brakiem właściwego nasłonecznienia. Linia słońca w tym miejscu w pewien sposób nakazuje nam „odciąć” niektóre części budynku po to, by go prawidłowo nasłonecznić. W wyniku tego udało nam się wysmuklić wieże, a „odcięte elementy” nałożyć na bryłę - tłumaczy architekt Artur Szczepaniak.
W projekcie wykorzystano zestawienie grafitowych elementów w podstawie zewnętrznej ściany budynku i białych elementów wyżej. Białe loggie powstały w wyniku ukształtowania płyt stropowych, ścian wydzielających i zewnętrznych elementów osłaniających. Te ostatnie będą wykonane z blachy cięto ciągnionej.
Architekci uwzględnili to, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada utworzenie między Odrą, a budynkiem nadbrzeżnej promenady.
Zaproponowane przez nas rozwiązanie zakłada utworzenie tarasów wysuniętych nad rzekę, które w okresie letnim mogą pełnić funkcję ogródków dla zlokalizowanych w budynku lokali gastronomicznych - mówi Agnieszka Szczepaniak.
Ten fragment budynku będzie otwarty i dostępny dla każdego, dlatego architekci chcą, aby pomiędzy nim, a promenadą powstał pas zieleni ze ścieżką dla pieszych, który będzie prowadził wprost do terenów nad rzeką.
W sumie w Atal Towers powstanie 436 mieszkań. Na parterze obu budynków zlokalizowane zostaną lokale handlowo-usługowe oraz gastronomiczne z letnimi ogródkami na zewnątrz.
- Więcej o:
Wielki Hak w Gdańsku
Mennica Legacy Tower - nowy drapacz chmur w Warszawie
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych