Wielki Hak w Gdańsku
Nowy wieżowiec będzie najwyższym w regionie
Nazwa Centrum Kongresowego "Polski Hak" pochodzi od historycznej nazwy półwyspu, rozdzielającego dwie główne rzeki miasta. Inwestor, firma ECO-CLASSIC ma nadzieję, że taka lokalizacja uczyni z budynku nowoczesną wizytówkę miasta.
Wieża "Polskiego Haka" ma kształt obelisku. Szkło w elewacji ma sprawić, że mimo swoich gabarytów ta wkomponuje się w historyczną sylwetkę miasta i dobrze odnajdzie się w panoramie Gdańska.
Projekt koncepcyjny wieżowca powstał w biurze KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna. Budynek ma 170 metrów wysokości, co czyni go najwyższym w regionie i jednym z najwyższych w kraju. Cały kompleks składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków A i B. W pierwszym, liczącym 45 kondygnacji znajdować się będą cztero- i pięciogwiazdkowe hotele, apart-hotel, biura, centrum medyczne ze spa i część handlowa na parterze.
Drugi budynek B stanowi podium o wysokości 19 metrów. Mieści się w nim centrum kongresowe z dziesięcioma salami o różnej wielkości. Główne audytorium będzie mogło pomieścić nawet 800 osób. Pod całym kompleksem powstanie kilkupoziomowy garaż z 640 miejscami parkingowymi.
W ramach inwestycji przebudowany ma zostać teren wokół półwyspu. Powstanie nowe nabrzeże z układem drogowym, który połączy nowy obiekt z centrum miasta.
O wieżowcu w tym miejscu mówi się już od kilku lat. W 2008 r. prezydent miasta Paweł Adamowicz oprowadzał nawet Daniela Libeskinda. Jego pracownia zaproponowała w tym miejscu liczącą 200 metrów wysokości wieżę, która rozmachem miała przyćmić warszawski wysokościowiec - Złota 44.
- Więcej o:
Olivia Star - nowy gdański rekordzista! Budowa ruszyła
Mennica Legacy Tower - nowy drapacz chmur w Warszawie
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci