Olivia Star - nowy gdański rekordzista! Budowa ruszyła
W Gdańsku rozpoczęły się prace nad nowym, najwyższym budynkiem w kompleksie Olivia. Nowy biurowiec będzie miał aż 180 metrów wysokości, co uczyni z niego najwyższy budynek trójmiasta i ulokuje go w czołówce najwyższych polskich budynków.
Nowy gdański biurowiec zaprojektowała pracownia BJK Architekci. Wieża wzniesie się na wysokość 180 metrów do wierzchołka i 156 metrów do dachu. Pozwoli to na znaczne przebicie dotychczasowego rekordzisty - gdyńskiego Sea Towers, który mierzy odpowiednio 142 i 125 metrów.
Na trzech podziemnych piętrach znajdzie się parking, cześć nadziemna licząca 35 pięter przeznaczona zostanie na lokale biurowe i usługowe. Na samym szczycie ma znaleźć się ogólnodostępny taras widokowy z panoramą na miasto i Zatokę Gdańską, na który będą prowadziły osobne dedykowane windy.
Olivia Star będzie najnowocześniejszym budynkiem wysokościowym w Polsce. Będzie to jeden z 3 budynków w Polsce z trójszybową całoszklaną fasadą (pierwszy był Olivia Six), a co jeszcze ważniejsze, na wszystkich piętrach biurowych znajdą się specjalnie zaprojektowane systemy wentylacji naturalnej, co sprawi że komfort pracy w Olivia Star będzie nieporównywalnie większy niż we wszystkich obecnie budowanych wieżowcach. Będzie to możliwe dzięki innowacyjnej fasadzie, którą sami zaprojektowaliśmy i przebadaliśmy w Niemczech. W Warszawie powstają podobne budynki, ale żaden z nich nie ma takiego rozwiązania. Uchylne fragmenty elewacji pozwolą wentylować świeżym powietrzem indywidualnie każde pomieszczenie. Budynek został przebadany także pod względem akustyki, no i oczywiście będzie certyfikowany w ekologicznym systemie BREEAM na poziomie Excellent. Olivia Star już teraz jest skomercjalizowany w ok. 30% – powiedział Maciej Kotarski, dyrektor wynajmu w Olivia Business Centre.
W budynku powstanie 45 690 m kw. powierzchni przeznaczonej pod wynajem. Poza częścią biurową przy wieży powstanie też niższa część, w której powstanie ogólnodostępny zimowy ogród.
Forma biurowca to niemal idealnie gładki szklany prostopadłościan, jedynie w górnej części zaplanowane zostały delikatne uskoki nieco dynamizujące bryłę.
ZOBACZ TEŻ: Zniszczony po wojnie Gdańsk był ruiną. Czy został odbudowany?
- Więcej o:
[GDAŃSK] Hotel zamiast muzeum i kawiarnia w miejscu 180-letniej palmy?
Rozbudowa gdańskiego lotniska ukończona [ZDJĘCIA]
Wielki Hak w Gdańsku
Zajrzeliśmy do ECS w Gdańsku. Rdzawy okręt robi wrażenie!
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu