Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza dawnego szpitala we Wrocławiu

red

Po przebudowie będzie tu działać nowoczesne centrum opieki nad seniorami

Angel Care to inwestycja, dzięki której do życia powrócić ma opuszczony budynek dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Znajduje się on przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Projekt jego przebudowy przygotowała pracownia Modulor.

Budynek szpitala wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Ochronie podlega jego XIX-wieczna elewacja, dlatego przed rozpoczęciem prac wymagana była zgoda miejskiego konserwatora zabytków.

Projekt przewiduje generalny remont ponad stuletniego budynku. Zachowana zostanie jego główna konstrukcja nośna. Wymianie ulegnie dach. Przywrócony zostanie widoczny podział na dwie części wybudowane w dwóch etapach (neogotycka część powstała w 1898 r., kolejną dobudowano w latach 20. XX wieku). Odnowiona zostanie także elewacja oraz odbudowany zostanie dawny szczyt. W gmachu pojawią się nowe okna i drzwi, które wyglądem bądą nawiązywać do pierwotnej stylistyki.

To budynek z bogatą historią, posiadający własną duszę. Chcemy ją zachować - mówi Sebastian Bieńkowski, project manager Angel Care.

Prace budowlane już trwają. Wyburzone zostały mniejsze budynki gospodarcze i techniczne, jak pralnia, tlenownia czy garaże. Wyburzone zostały też ściany działowe i niektóre fragmenty stropu z konstrukcją trybun, między innymi w miejscu auli dydaktycznej, w której kiedyś odbywały się zajęcia dla studentów. Jest to konieczne ponieważ obiekt będzie nadbudowany o dwie kondygnacje.

Dawny szpital zostanie podzielony na trzy części.

Seniorzy, którzy pozostają samodzielni, znajdą komfortową przestrzeń do życia w specjalnie zaprojektowanych mieszkaniach chronionych. Dla osób starszych mniej sprawnych powstanie dom pomocy, a osoby wymagające specjalistycznej opieki będą ją miały zagwarantowaną w centrum chorób demencyjnych - mówi Ron Ben Shahar, partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group.

W sumie inwestycja pochłonie 50 mln zł. Z budynku korzystać ma około 250 pensjonariuszy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza dawnego szpitala we Wrocławiu