Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pałac w Piszkowicach sprzedany! To druga szansa dla zabytku

red

Osiem miesięcy temu zainteresowaliśmy się pewnym pałacem na sprzedaż. Pośród tysięcy czytelników i setek udostępniających nasz artykuł na Facebooku była jedna osoba, która kilka dni temu stała się właścicielem zabytku. To druga szansa dla zaniedbanego i zapomnianego Pałacu w Piszkowicach.

Barokowy Pałac znajdujący się w sercu Kotliny Kłodzkiej na Dolnym Śląsku nie miał szczęścia do powojennych właścicieli i administratorów. Do pewnego momentu funkcjonowała tu szkoła, po jej zamknięciu pałac popadł w ruinę. Wydawało się, że nie ma już nadziei na przywrócenie mu dawnego blasku, kiedy młody miłośnik zabytków, Łukasz Przybylak, założył profil Pałacu Piszkowice na Facebooku. Profil powstał całkowicie pro bono z nadzieją na znalezienie nowego inwestora mogącego podnieść Pałac z ruin.

Facebookowy fanpage miał przybliżyć wszystkim historię i jednocześnie dramat tego wyjątkowego miejsca. Spotkaliśmy się z Łukaszem, by poznać źródła jego silnej motywacji. Wywiad przeczytało kilkadziesiąt tysięcy osób, a wśród nich nowy właściciel Pałacu!

Jestem niezwykle szczęśliwy i jeszcze trudno mi ochłonąć. Otwiera się na naszych oczach zupełnie nowy rozdział w historii Pałacu. Nam, sympatykom zabytków, sympatykom samego pałacu Piszkowice i przede wszystkim mieszkańcom wsi Piszkowice nie pozostaje nic innego jak dopingować nowego właściciela i wspierać go w renowacji pałacu. Owszem, pałac jest własnością prywatną, ale to dobro kulturowe nas wszystkich - powiedział nam Łukasz Przybylak.

Nowy właściciel Pałacu Piszkowice chce póki co pozostać anonimowy i skoncentrować się w pełni na ratowaniu zabytku. W kilka godzin po podpisaniu umowy przystąpił do pierwszych prac i oględzin z architektami i inspektorami budowy. Zamknięto dzikie wejścia do pałacu oraz porządkowane jest najbliższe otoczenie posiadłości.

Trzymamy kciuki za rewitalizację Pałacu!

    Więcej o:

Skomentuj:

Pałac w Piszkowicach sprzedany! To druga szansa dla zabytku