Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Domy przyszłości inspirowane rezydencją Billa Gatesa

jk
(AERIAL VIEW OF GATES NEW HOME IN MEDINA - Reuters Photographer / Reuters

Do końca 2015 r. miasta na świecie będą posiadały ponad miliard przedmiotów i usług podłączonych do sieci internetowej. Aż 45 proc. z nich znajdziemy w mieszkaniach i budynkach publicznych - wynika z prognoz międzynarodowej firmy badawczej Gartner

Będą to m.in. rozwiązania związane ze zdalnym zarządzaniem ciepłem, oświetleniem czy wentylacją za pomocą aplikacji, a także pomiarami bieżącego zużycia energii i wody. Do 2020 roku aglomeracje będą wykorzystywały ich ponad 9 razy więcej, z czego aż 81 proc. znajdziemy właśnie w budownictwie. Jak podaje Gartner, do końca roku w mieszkaniach znajdziemy 294 miliony przedmiotów wymieniających między sobą dane za pośrednictwem sieci. W ciągu dwóch lat ta liczba ma przekroczyć miliard. Oświetlenie LED, monitoring, różnego rodzaju czujniki i inteligentne zamki to tylko przykłady rzeczy, którymi sterowanie już jest możliwe z każdego miejsca świata za pomocą głosu, telefonu, tabletu czy komputera.

Tego typu rozwiązania pojawiają się już na wybranych osiedlach także w Polsce. - Na Osiedlu Mickiewicza w Warszawie na specjalne życzenie klienta mieszkanie możemy wyposażyć w pakiet inteligentnego domu, który pozwoli na zdalne sterowanie wybranymi funkcjami. W perspektywie kilku kolejnych lat wszystkie powstające budynki w Polsce, zgodnie z dyrektywą unijną, powinny być niemal samowystarczalne pod względem energetycznym i wykorzystywać rozwiązania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi, którymi w praktyce najłatwiej zarządzać z poziomu aplikacji czy strony internetowej - mówi Jakub Zagórski, dyrektor marketingu i sprzedaży Skanska Residential Development Poland.
 
Jednym z najbardziej znanych inteligentnych domów na świecie jest rezydencja Billa Gatesa, w której z siecią są połączone wszystkie przedmioty, a specjalne chipy śledzą każdy ruch i zapamiętują upodobania każdego mieszkańca.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nowy dworzec kolejowy w Tłuszczu już otwarty. Jest nowoczesny i przyjazny środowisku
Rusza remont remont modernistycznej nastawni bramowej w Bytomiu
Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…

Skomentuj:

Domy przyszłości inspirowane rezydencją Billa Gatesa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej