Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Leśny dom o drewnianej elewacji od polskiej pracowni uznanej za jedną z 20 najlepszych na świecie

Piotr Nef

Wrocławska Pracownia Kameleonlab znalazła się w gronie 20 najciekawszych ?wschodzących? biur projektowych na świecie w 2015 roku wg magazynu Wallpaper*. Filozofią firmy jest projektowanie budynków silnie osadzonych w kontekstach, z naciskiem na wyrazisty i logiczny koncept. Jak widać efekty pracy według takiej metody zostały zauważone i docenione oraz przyniosły pracowni zaszczytny tytuł.

O pracowni Kameleonlab pisaliśmy już w kontekście przebudowy typowego domu kostki w nowoczesny dom mieszkalny (TUTAJ).

W związku z wyjątkową okazją i znalezieniem się przez pracownię w gronie 20 najciekawszych "wschodzących" biur projektowych na świecie pokazujemy kolejny projekt wrocławskich architektów: leśny dom o drewnianej elewacji przypominającej grę Tetris.

Kształt elewacji nie jest przypadkowy i jest odpowiedzią na potrzeby wyrażone przez przyszłych mieszkańców. Inwestorzy chcieli też, aby dom otwierał się na położony od zachodu i północy ogród, ale jednocześnie łapał południowe słońce. Sypialnie znajdujące się od północnej strony domu miały także mieć bezpośrednie wyjście na taras od strony południowej. Wąska działka z wjazdem od krótszego boku wymusiła podłużny kształt budynku.

Aby sprostać tym wymaganiom, architekci podzielili dom na sekcje mieszczące poszczególne funkcje, a a następnie starali się tak kształtować poszczególne elementy budynku, aby pogodzić wszystkie wymagania.

W wyniku tego procesu powstał budynek maksymalnie zbliżony do wschodniej granicy działki. Od tej strony znajduje się wejście do budynku. Nie ma tu żadnych okien. Jedynie strefa wejściowa została doświetlona za pomocą paneli z translucentnego szkła profilowego.

Od zachodu powstała zaś geometryczna, silnie rozrzeźbiona elewacja przypominająca klocki znane z gry Tetris. Takie ukształtowanie umożliwiło rozplanowanie poszczególnych funkcji przy zachowaniu pożądanych otwarć i spełnieniu wymagań inwestora.

Cały budynek został obłożony ciemnym drewnem, dzięki czemu wtapia się w naturalne otoczenie i stanowi integralną część przestrzeni.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Lustrzany dom pod Warszawą. Jak powstają lustrzane domy?
Przebudowa domu kostki we Wrocławiu
Najlepsze domy na świecie

Skomentuj:

Leśny dom o drewnianej elewacji od polskiej pracowni uznanej za jedną z 20 najlepszych na świecie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej