Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsze domy na świecie

dll

Zobacz 18 najpiękniejszych domów na świecie. Każdy z nich jest warty grzechu.

Final Wood House
Final Wood House
Final Wood House

 

 

Podczas World Architecture Festiwal,który odbywał się niedawno w Barcelonie wyłoniono zwycięzcę jednej z najbardziej oczekiwanych kategorii konkursu. Wybrano najlepszy dom jednorodzinny świata. Wśród nominowanych był także polski Dom Aatrialny zlokalizowany pod Opolem.

 

 

Niestety już wiemy, że projekt Roberta Koniecznego nie został nagrodzony. Laureatem został nowatorski Final Wood House od Sou Fujimoto Architects. Sam fakt jednak znalezienia się w tak szacownym gronie konkurentów jest dużym wyróżnieniem.

 

 


Zobacz grono finalistów kategorii Private House:


 

Dom Aatrialny, KWK Promes , arch. Robert Konieczny

 Dom Aatrialny, KWK Promes

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 Boukyo House - Nakayama Architects - Japonia

 

Źródło: Word Architecture News

 

Dom Boukyo autorstwa Nakayama Architects znajduje się w Sapporo w Japonii. Jego projekt jest próbą znalezienia sposobu pokazania tego jak relatywne i sztuczne w dziełach architektonicznych są granice między przestrzeniami publiczną i prywatną. Zamyka on obie te sfery, w obrębie jednej struktury, przy jednoczesnym zachowaniu ich jakościowo różnego charakteru.

W projekcie Boukyo House przestrzeń prywatną stanową jedynie dwie sypialnie i łazienka, natomiast przestrzenią publiczną cała reszta pomieszczeń - od gabinetu właściciela, poprzez pokój wypoczynkowy, na jadalni i kuchni skończywszy. Nakayama Architects za ich pomocą studiują stosunki dialogu i tarć między obiema strefami.

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 Casa Kike - Gianni Botsford Architects - Kostaryka

 

Źródło: Gianni Botsford Architects

 

Casa Kike został zrealizowany przez brytyjskie biuro projektowe Gianni Botsford Architects. Znajduje się on w Kostaryce i jest wynikiem połączenia lokalnych materiałów i technik konstrukcyjnych, z nowoczesnymi technologiami projektowymi i estetycznymi.


Źródło: Gianni Botsford Architects

 

Budynek złożony jest z dwóch bliźniaczych pawilonów. Pierwszy stanowi miejsce dziennej aktywności pisarza i mieści m.in. bibliotekę, biurko i fortepian. Drugi natomiast stanowi bardziej intymną przestrzeń z pomieszczeniami do spania i łazienką.

 

Obiekt posiada lekką konstrukcję, nawiązującą do lokalnych tradycji budowlanych. Jego szkielet stanowi drewniana rama, wykonana z lokalnych gatunków drewna. Zarówno dach jak i boczna elewacja budynku pokryta została blachą falistą. Całość konstrukcji budynku została wsparta na drewnianych palach osadzonych na betonowym podłożu.

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 Pływający Dom - Sabbagh Arquitectos - Chile

Źródło: platformaarquitectura.com

 

Projekt pływającego domu zrealizowany został przez chilijskie studio Sabbagh Arquitectos dla jednego z największych na świcie eksporterów łososia - Multiexportfoods Company. Powodem, dla którego taki obiekt powstał, była potrzeba obsługi łowisk firmy znajdujących się w trudno dostępnych fiordach regionu Aysen.

Pływające budynki Multiexportu posiadają powierzchnię 400m2 i zostały osadzone na prostokątnych betonowych płytach wykonanych z betonu H30. Na parterze mieszczą się pomieszczenia produkcyjno-administracyjne. Na wyższych piętrach znajdują się natomiast kwatery pracowników, a także m.in. kafejka internetowa, dzięki której pasażerowie mogą być w stałym kontakcie ze swymi rodzinami.

 

Zobacz inne zdjęcia tego domuTUTAJ

 


Four Houses - Mobarchitects - Grecja

 

Źródło: e-architect.co.uk

 

Kompleks Four Houses znajduje się w miejscowości Porto Rafti, w odległości ok. 40 km od Aten. Znajdująca się między dwoma ulicami 10 arowa działka mieści cztery identyczne budynki o powierzchni 200m2 każdy. Dwa z nich frontami zwrócone są w stronę morza, a dwa kolejne w stronę gór. Celem projektu Mobarchitects było połączenie w harmonijną całość kubicznych brył o kolorze terracotty i lekkich, drewnianych detali takich jak płoty czy pergole.
Każdy z budynków posiada trzy piętra i piwnicę. Kuchnia i pokój dzienny znajdują się na parterze, natomiast pokoje sypialne i łazienki - na pozostałych dwóch.

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 


 

House F - Meixner Schlüter Wendt Architekten - Niemcy

 

Źródło: Meixner Schlüter Wendt Architekten

 

House F został zaprojektowany przez niemiecką pracownię projektową Meixner Schlüter Wendt Architekten. Ideą, która legła u podstaw projektu budynku było połączenie jego walorów mieszkalnych z idyllicznym krajobrazem otoczenia, przy równoczesnym spełnieniu warunków zabudowy, wymagających zastosowania dwuspadowego dachu.

 

By osiągnąć te cele House F zbudowany został w oparciu o trzy sfery: pierwszą - parter, który w istocie stanowi piwnicę, gdyż w całości ukryty jest pod powierzchnią ziemi; drugą - w całości przeszklona i stanowiąca przestrzenną jedność między wnętrzem a otaczającym budynek ogrodem; trzecią - posiadającą formę dwuspadowego dachu.
Dzięki temu budynek posiada ambiwalentną postać. Jego forma przypomina z jednej strony unoszący się nad powierzchnią ziemi samolot bojowy a z drugiej zwykły dom o dwuspadowym dachu, zbudowany na stoku.

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 House O - Sou Fujimoto Architects - Japonia

 

Źródło: Sou Fujimoto Architects

 

House O to drugi po Next Generation House projekt tego młodego japońskiego architekta nominowany do grand prix festiwalu. Budynek został zlokalizowany jest na skalnym klifie w miejscowości Chiba w Japonii .

 

Źródło: Sou Fujimoto Architects

 

Jak podkreśla Fujimoto House O ma stanowić metaforę spaceru nad brzegiem oceanu. Jego plan, który przypomina rozgałęzione drzewo, stanowi jednolitą, pozbawioną wewnętrznych granic, przestrzeń. Każda ze sfer funkcjonalnych wnętrza takich jak jadalnia, kuchnia, sypialnia, łazienka i in. zostały jedynie zarysowane poprzez zlokalizowanie ich w poszczególnych ?gałęziach? budynku.

 

Przeszklenie przedniej elewacji, a także brak wewnętrznych ścian powoduje, że mieszkańcy House O mogą podziwiać panoramę oceanu w każdym miejscu swojego domu.

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 IJburg House - Marc Koehler Architects - Holandia

 

Źródło: Architecture Lab

 

Ten budynek autorstwa Marc Koehler Architects był już przez nas opisywany jakiś czas temu. Dla przypomnienia jest on zlokalizowany w dzielnicy Amsterdamu - IJburg. Jego charakterystyczną cecha jest dekoracyjna fasada, wykonana z wysuniętych cegieł. Pełen tekst na temat tego ciekawego projektu można przeczytać tutaj .

 


Industrial Designer House - Koji Tsutsui Architect & Associates - Japonia

 

Źródło: Word Architecture News

 

Industrial Designer House został zlokalizowany w willowej dzielnicy Tokio. Ten trzykondygnacyjny budynek posiada ascetyczną, sześcienną bryłę i elewację wykonaną ze stalowych paneli.

 

Założeniem projektu było stworzenie miejsca łączącego zwykłe funkcje mieszkalne z pasją właściciela - wzornictwem przemysłowym. Budynek został wzniesiony w oparciu o stalowy szkielet, dzięki czemu możliwa stała się dowolna aranżacja wnętrza budynku. Jego podstawą stanowi jadalnia połączona z pokojem wypoczynkowym, rozświetlona dzięki umieszczeniu ogromnych, panoramicznych okien po obu stronach domu. Dzięki temu, jak również dzięki licznym otworom w ścianach, światło dzienne dociera także do innych pokoi, bezpośrednio połączonych z głównym pokojem.

 

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 


Loblolly House - Kieran Timberlake Associates - USA

 


Źródło: Ultimate House

 

Loblolly House zaczerpnął swoją nazwę od wysokich sosen rosnących na wyspie na której staną dom - Taylors Island w Maryland. Został on zaprojektowany przez amerykańskie studio projektowe Kieran Timberlake Associates.

 

Loblolly House został osadzony na palach wykonanych z pni sosen - takich samych jakie rosną w pobliżu budynku. Ma to zarówno swoje zalety funkcjonalne - oddziela dom od wilgoci gruntu; jak i estetyczne - wkomponowuje budynek w krajobraz, powodując wrażenie jakby unosił się w powietrzu.

 

Przód Loblolly House został prawie całkowicie przeszklony, doświetlając całe wnętrze, a także dając mieszkańcom możliwość podziwiania krajobrazu w każdej części budynku. Pozostałe ściany pokryte zostały drewnianym sidingiem, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niedbale ułożonego z desek o różnej długości, tworząc liczne szpary. W projekcie zostały one jednak wykorzystane jako okna, które dodatkowo doświetlają pomieszczania budynku.

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 Mai Mai - Patterson Associates - Nowa Zelandia

 

Źródło: Patterson Associates

 

Dom Mai Mai zlokalizowany jest na zboczu Freeman's Bay, z którego rozciąga się niesamowita panorama miasta Auckland. Został on zaprojektowany przez nowozelandzką pracownię architektoniczną Patterson Associates.


- Powinno się projektować budynki dla ludzi, ich życia, pracy i radości, a nie dla samego, partykularnego stylu. Mai Mai został zaprojektowany jako dom, który mógł połączyć styl życia dwóch osób o odmiennych charakterze i aby z tego połączenia mogło wyniknąć coś pięknego - mówi o projekcie Andrew Patterson, założyciel pracowni.

 

Źródło: Patterson Associates

 

Budynek Mai Mai zarówno ukrywa jak i szuka. Wyższa kondygnacja jest całkowicie przeszklona, dzięki czemu można z niej podziwiać panoramę miasta. Niższa natomiast stanowi schronienie. Połączenie tych dwóch przestrzeni - otwartej, ciekawej świata i zamkniętej, bezpiecznej - stanowi dosadną metaforę spolaryzowanego życia w mieście.

 

Zobacz wnętrze tego domu TUTAJ

 


Mountain Retreat - Fearon Hay Architects - Nowa Zelandia

 

Źródło: Wallpaper

 

Budynek Mountain Retreat został zaprojektowany jako miejsce ucieczki od wszystkiego. Zlokalizowany on został w malowniczym zakątku Nowej Zelandii nad jeziorem Wakatipu. Są to tereny prawnie nie tknięte ręką człowieka i także projekt Fearon Hay stara się w nie ingerować w jak najmniejszym stopniu.

 

Źródło: Wallpaper

 

Budynek posiada niską, ukrytą w zboczu bryłę, której zewnętrzna elewacja została wyłożona kamieniem. Obszerny, przeszklony pokój wypoczynkowy, z którego rozciąga się malowniczy widok, stanowi centralny punkt we wnętrzu.
Zarówno kamienna elewacja, betonowe podłogi i ciemne drewno nadają budynkowi charakter jaskini, wydrążonej we wzgórzu i dającej poczucie bezpieczeństwa wśród dzikiej przyrody.

 


Zobacz wnętrze tego domu TUTAJ

 


 

Nautilus House - Senosiain Architects - Meksyk

 

Źródło: Word Architecture News

 

Nautilus House to z pewnością najbardziej zakręcony i jeden z najbardziej oryginalnych z projektów biorących udział w tegorocznym festiwalu. Zaprojektował go Javier Senosiain - bioarchitekt, którego projekty prawie w całości inspirowane są naturą.

 

Budynek przypomina wielką muszlę. Został on zrealizowany dla młodej pary, której znudziło się mieszkanie w ?standardowym? mieszkaniu. Wnętrze stanowi harmonijną, trójwymiarową przestrzeń. Istnienie czwartego wymiaru można odkryć wędrując spiralą (ślimakiem) w górę budynku.

 

Zobacz wnętrze tego domu TUTAJ

 

 Permanent Camping - Casey Brown Architecture - Australia

 

Źródło: Casey Brown Architecture

 

Permanent Camping stanowi dla jego właścicieli miejsce ucieczki od szumu wielkiego miasta. Zlokalizowany został na wzgórzu, wśród dzikich terenów zachodniej części australijskiego stanu Nowa Południowa Walia.

 

Budynek stanowi dwukondygnacyjną wieżę o podstawie 3x3m. Jej dolna, przeszklona część stanowi pokój dzienny. W górnej natomiast mieści się sypialnia i łazienka. Elewacja została pokryta miedzianą blachą. Dolna część fasady, która podczas użytkowaniu budynku jest uniesiona w górę, podczas nieobecności gospodarzy zostaje opuszczona w dół. Zabezpiecza to obiekt przed częstymi w tamtym rejonie pożarami buszu.

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 


 

The Dairy House - Charlotte Skene Catling - Wielka Brytania

 

Źródło: Dezeen

 

The Dairy House projektu londyńskiej architekt Charlotte Skene Catling stanowi mieszkalną adaptację starego budynku mleczarni. Mieści on pięć sypialń, trzy łazienki i mały basen kąpielowy.

 

Najbardziej charakterystycznym elementem projektu jest fasada budynku. Została ona wzniesiona z poziomych drewnianych belek, między które wożono sztaby szkła. Takie rozwiązanie nie tylko czyni bryłę budynku lżejszą, ale także dematerializuje jego wnętrze, dzięki oświetleniu go niesamowitym, pryzmatycznym światłem.

 


Zobacz wnętrza tego domu TUTAJ

 


The Sleeping Giant - O'Donnell + Tuomey - Irlandia

 

Źródło: O'Donnell + Tuomey

 

The Sleeping Giant został zaprojektowany przez irlandzkie biuro O'Donnell + Tuomey. Jest on zlokalizowany na skalistym stoku opadającym do Zatoki Dublińskiej.

 

Ten 500 m budynek został umiejętnie wkomponowany przez architektów w topografię otaczającego go terenu. Ostre, łamane kształty betonowej bryły Śpiącego Kolosa ściśle nawiązują do porozrzucanych tu i ówdzie granitowych skał irlandzkiego wybrzeża.

Panoramiczne okna budynku, wychodzą wprost na zatokę i dostarczają mieszkańcom malowniczego widoku.

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 


VilLA NM - UNStudio - USA

 

Źródło: noticiasarquitectura.info

 

Układ i kształt bryły VilLA NM zostały wyznaczone przez ukształtowanie działki, na której stoi budynek. Bazowy prostopadłościan zostaje tu rozszczepiony na dwa inne, mniejsze, z których jeden zostaje uniesiony w górę, a drugi podąża za stromizną stoku. Wewnętrzna ściana łącząca obie rozszczepione bryły, zostaje przekręcona względem osi horyzontu o 90st - tak, że podłoga i sufit stają się ścianami i vice versa. Taki zabieg ma bardzo istotny wpływ na wygląd wnętrza budynku. Przypomina ono wnętrze architektonicznego faworka z wygiętymi, połyskliwymi białymi ścianami.

 

Niestety ten budynek został wiosną tego roku doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru.

Dziś już wiemy - pośmiertnego odznaczenia dla WilLA NM nie będzie...

 

Zobacz inne zdjęcia tego domu TUTAJ

 


I na koniec sam zwycięzca:

 

Final Wooden House - Sou Fujimoto Architects - Japonia
 

 

 

Final Wood House był niedawno opisywany przez Bryłę . Dla przypomnienia: Budynek autorstwa Sou Fujimoto stanowi sześcian 4m x 4m, zbudowany w całości z drewnianych belek. Nie są one jednak wyłącznie elementem konstrukcyjnym lecz dają możliwości wykorzystania ich jako schody, stół, łóżko itp.

 

 

 

 

Pełen tekst możecie przeczytać TUTAJ .

 

 

dll

 

 

Zobacz także:

 

 

Final Wood House według Sou Fujimoto

 

 

Pierwsi zwycięzcy w Barcelonie

 

 

Wywiad z Robertem Koniecznym

Skomentuj:

Najlepsze domy na świecie