Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plac Litewski w Lublinie do przebudowy. Jak będzie wyglądał? [WIZUALIZACJE]

red

Plac Litewski to jedna z głównych przestrzeni publicznych położonych w środku miasta. Otoczony zabytkowymi budynkami zyska owy wygląd, a położone obok Krakowskie Przedmieście zostanie zamknięte dla ruchu samochodowego i stanie się pieszym deptakiem obsadzonym szpalerem kasztanowców.

wizualizacja plac litewski remont rewitalizacja przebudowa
Wizualizacja placu Litewskiego po przebudowie. Widok znad pl. im. o. Krapca
UM Lublin

Plac Litewski to obok Placu przed zamkiem i placu po farze jeden z obowiązkowych punktów podczas każdej wycieczki do Lublina. To także ważne miejsce dla mieszkańców - wokół koncertują się liczne punkty gastronomiczne i usługowe, a sam plac jest miejscem spotkań i wypoczynku.

Niebawem ruszą pracę, które jeszcze bardziej mają uatrakcyjnić tą przestrzeżeń. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na przebudowę placu.

Pierwsze prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. Chodzi o przebudowę infrastruktury podziemnej. Wiosną rozpoczną się prace na powierzchni placu. Powinny się one zakończyć w grudniu 2016 roku. Nieco później, bo wiosną 2017 roku, gotowa będzie fontanna - mówi Marzena Szczepańska, z-ca dyrektora wydziału inwestycji i remontów.

Najbardziej widoczną zmianą będzie zamknięcie dla ruchu samochodowego ulicy Krakowskie Przedmieście na odcinku między Kapucyńską i 3-go maja. Posadzka powiększonego placu w tym miejscu będzie wykonana z ciemniejszego granitu, który będzie zaznaczał ślad dawnej jezdni. Równolegle ma być też posadzony szpaler czerwonolistnych kasztanowców.

Na placu pojawi się też nowa fontanna z 272 dyszami, z których podczas specjalnych pokazów w rytm muzyki będzie wystrzeliwana woda. Mają pojawić się także nowe alejki, ławki, stoliki do gry w szachy, a istniejąca zieleń ma zostać uporządkowana.

Odnowione mają być także sąsiednie place Czechowicza oraz ojca Krąpca.

Inwestycja pochłonie 62 miliony złotych, z czego 85 procent sfinansuje Unia Europejska. Zakończenie prac planowane jest na wiosnę 2017 roku.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

O przebudowie placu czytaj też na lublin.gazeta.pl

Skomentuj:

Plac Litewski w Lublinie do przebudowy. Jak będzie wyglądał? [WIZUALIZACJE]