Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mediateka kontra Dom Chemika. Nowoczesność kontra modernizm

Piotr Nef

Władze Puław zadecydowały o budowie nowoczesnej mediateki. Zazwyczaj byśmy przyklasnęli takiej inwestycji bez wahania. Tym razem pojawił się jednak problem, bo na działce już stoi modernistyczny Dom Chemika. Czy nowy budynek jest o tyle lepszy, że może zastąpić istniejący budynek? A może to po prostu brak szacunku wobec modernistycznego dziedzictwa? Zagłosujcie w naszej sondzie pod artykułem.

Mediateka

Projekt budynku  mediateki to dzieło pracowni Marka. Miasto ogłosiło już przetarg na jego budowę. Sam projekt nie budziłby zapewne większych sensacji. Bryła jest dość elegancka i na pewno nie przyniosłaby miastu wstydu. Wewnątrz ma znaleźć się dużo miejsca na zbiory - zarówno te tradycyjne, jak również w wersji cyfrowej, czytelnia, sala komputerowa oraz przestrzenie do organizowania wystaw, a także podziemny parking.

Wydawałoby się, że to historia z happy endem i nic tylko winszować miastu nowego obiektu. Ale pojawia się dość poważny problem. Budynek został zaplanowany na działce, na której znajduje się modernistyczny Dom Chemika. Zaplanowane prace to oficjalnie przebudowa istniejącego obiektu. W rzeczywistości, aby powstał nowy budynek, część starego trzeba będzie po prostu wyburzyć, a nowa forma daleka jest od pierwowzoru.

Dom Chemika

Historia Domu Chemika sięga lat 60. XX wieku, kiedy to Zakłady Azotowe w Puławach podjęły decyzję o budowie zakładowego domu kultury. Budowa trwała 16 lat, a nowy obiekt wbrew początkowym planom nie służył jedynie pracownikom zakładu. Został przekazany miastu i do dziś służy jako ogólnomiejski dom kultury.

Architektura Domu Chemika to modernistyczna bryła, o charakterystycznych dla okresu w którym powstawała elementach. Znajdziemy tu lekkie osłonowe ścianki o dużych przeszkleniach, wkomponowane tereny zielone z fontanną, mozaiki czy abstrakcyjne płaskorzeźby w podcieniach.

Trzeba przyznać, że dziś wygląda dość nieciekawie - tanie materiały szybko się zestarzały i pokryły brudem, przestrzeń wokół została opanowana przez samochody, a elewację upstrzyły dziś już wyblakłe szyldy z kolejnych epok. pod ta nieciekawą patyną, kryje się ciekawy budynek, będący swoistym dziedzictwem minionych czasów. Na pewno przysłużyłby mu się gruntowny remont i dostosowanie do współczesnych potrzeb. Zastępowanie go nowym budynkiem wydaje się rozwiązaniem co najmniej mocno kontrowersyjnym, zwłaszcza w aspekcie, że nie jest to odosobniony przypadek znikania modernistycznej architektury z naszych miast. niedawno pisaliśmy m.in o planach na wyburzenie pawilonu Emilia w Warszawie (czytaj TUTAJ).

Walka o modernizm

W Puławach powstała grupa osób, która postanowiła sprzeciwić się planom zastąpienia istniejącego pawilonu Domu Chemika przez nowy budynek mediateki. We własnym zakresie opracowali wizualizacje pokazujące jak mógłby wyglądać odnowiony Dom Chemika, jeśliby usunąć z niego wszelkie prowizorki i naleciałości, które powstały przez lata użytkowania.

Grupa złożyła także wniosek o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków oraz zbiera podpisy pod petycją o ocalenie budynku.

Czy władze miasta dostrzegą, że chwalebna chęć poszerzenia oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta jednocześnie przyczyni się do zniszczenia cennego dziedzictwa kulturowego, które po wyremontowaniu mogłoby być powodem do dumy?

W naszej galerii prezentujemy zarówno wizualizację nowego obiektu, jak również archiwalne i współczesne zdjęcia Domu Chemika. Obejrzyjcie galerię i zagłosujcie w naszej sondzie jak powinna potoczyć się sprawa.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mediateka kontra Dom Chemika. Nowoczesność kontra modernizm