Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa ubiega się o prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy

red

Warszawa przystąpiła do starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018. Bez względu na to czy to polska kandydatura otrzyma od Komisji Europejskiej prestiżowy tytuł, wszelkie działania mające uczynić warszawę bardziej ekologicznym miastem z pewnością przełożą się na poprawę jakości życia mieszkańców.

09.08.2015 Warszawa . Park Pole Mokotowskie . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: jesien spacer wypoczynek relaks zielen /FR/
Pole Mokotowskie
FRANCISZEK MAZUR

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest co roku przyznawany przez Komisję Europejską i wędruje do wybranego miasta spośród wszystkich, które aplikowały o przyznanie tytułu. W tym roku swój wniosek złożyła także Warszawa.

Pierwszą Zieloną Stolicą Europy w 2010 roku został Sztokholm. W kolejnych latach tytuł wędrował do Hamburga, Vitorii, Nantes, Kopenhagi i Bristolu. Za rok tytuł trafi do Lublany, a w 2017 do Essen. Czy w 2018 tytuł powędruje do polskiej stolicy?

Pod uwagę branych jest wiele kryteriów od rozwoju parków, miejski transport po zarządzanie innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie redukcji zanieczyszczeń.

Warszawa może się pochwalić w sumie 12 rezerwatami przyrody, m.in. Lasem Bielańskim czy Kabackim, Parkiem Natolińskim. Czegoś podobnego w Londynie czy Paryżu nie znajdziemy. Graniczymy z Parkiem Narodowym - Puszczą Kampinoską, w swoich granicach mamy jeden park krajobrazowy (Mazowiecki), a tuż za granicami kolejny (Chojnowski) - mówi wiceprezydent miasta Michał Olszewski.

Ilość terenów zielonych to z pewnością mocna strona Warszawy. Ale możemy pochwalić się także coraz bardziej nowoczesnymi autobusami - z roku na rok przybywa też pojazdów hybrydowych, elektrycznych i napędzanych na gaz. Od dziesięciu lat Warszawa ma własnego przewoźnika kolejowego, a 68% wszystkich podróży w stolicy odbywa się za pomocą komunikacji publicznej.

W 2012 Warszawa uruchomiła system rowerów miejskich, z którego korzysta już 340 tysięcy użytkowników. W tym samym roku zmodernizowano też oczyszczalnię ścieków Czajka, coraz częściej Warszawiacy decydują się na segregację odpadów i dziś Warszawa spełnia już normy odzysku odpadów.

Bez wątpienia jest jeszcze cała masa pracy do wykonania - ciągle przekraczane są niektóre normy zanieczyszczenia powietrza, a czystość Wisły w dalszym ciągu nie pozwala na bezpieczne kąpanie się w rzece, a ścieżki rowerowe mimo intensywnej rozbudowy ciągle nie tworzą ciągłego systemu.

Choć Warszawiacy narzekają na wycinkę drzew - oficjalne statystyki mówią, że drzew w mieście przybywa. W latach 2009-2014 zostało wyciętych 159 tysięcy drzew, ale nowe nasadzenia są większe o około 11 tysięcy. Niebawem ma też ruszyć program sadzenia aż miliona nowych drzew wzdłuż Warszawskich ulic.

Wszystkie drzewa rosnące wzdłuż ulic w Warszawie na interaktywnej mapie opracowanej przez serwis BIQdata.pl. Kliknij na wybraną kropkę aby wyświetlić informację o konkretnym drzewie:

Dane: UM Warszawa. Mapa: Szymon Pifczyk, Aleksander Deryło, BIQdata.pl- Odwiedź serwis aby zobaczyć więcej interaktywnych grafik.

Do grudnia zespół dendrologów przygotuje dokument, który będzie wyjściem do wdrożenia programu. Chcemy poznać stan drzewostanu i mieć kompleksowy plan z programem wymiany drzew na nowe, docelowym składem gatunkowym drzew odpowiednich w mieście. Inne drzewa nadają się do parków, inne do ulic reprezentacyjnych, a inne do osiedlowych - tłumaczy wiceprezydent.

Bez względu na to czy Warszawa otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, bez wątpienia należy kibicować wszelkim działaniom, które przybliżą nas do tego wyróżnienia, a w życiu codzienny przyczynią się do poprawy przestrzeni w której mieszkamy.

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

Skomentuj:

Warszawa ubiega się o prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy