Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najpierw wzorcowo zmodernizowali jeden blok. Teraz ruszą prace przy kolejnych

red

Ta termomodernizacja jest wzorcowym przykładem na to, że styropian nie musi szpecić. Zmodernizowana elewacja była nominowana w konkursie BRYŁA ROKU 2014. Niebawem mają rozpocząć się prace nad modernizacją kolejnych bloków na osiedlu, a już w najbliższy weekend odbędzie się losowanie wzorów, które znajdą się na balkonach.

Poznański przykład cieszy z kilku powodów. Po pierwsze dobrą architekturą, po drugie tym, że mamy w Polsce spółdzielnie, którym zależy na estetyce osiedli i po trzecie tym, że wszystkie te prace mogą być jednocześnie okazją do dyskusji o architekturze z mieszkańcami modernizowanych obiektów, którzy we wspólnej zabawie brali udział w ustalaniu wzorów, który pojawił się na balkonach.

Dotychczas udało się zmodernizować jeden blok. Jego elewację pokrył styropian, ale nie ma tu mowy o pastelozie czy krzykliwych rysunkach. Za nowy wygląd bloków odpowiada pracownia Ultra Architects. Blok zyskał elegancką elewację z białymi i szarymi ścianami z mocnym akcentem czerwonych balkonów.

W projekcie nawiązano także do zdobiących blok elementów mozaiki, której nie udało się zachować, ze względu na zbyt duże koszty. Na ścianach szczytowych pojawił się numer bloku zapisany specjalną czcionką powstałą we współpracy ze studiem "Zupagrafika", którą prowadzi mieszkający w Poznaniu Hiszpan David Navarro. Nawiązanie pojawiło się także na balkonach. Inspiracją tutaj było malarstwo Ryszarda Winiarskiego.

Nasza mozaika na balkonach jest łudząco podobna do jego prac z lat 70., ale inspiracji dostarczyły nam nie same obrazy, lecz sposób, w jaki powstawały. Winiarski łączył świat sztuki z nauką. Do malowania obrazów wykorzystywał teorie przypadku i gier czy statystykę. Na przykład, zagruntowane na biało płótno dzielił na równe pola, a następnie, rzucając kostką, wypełniał je farbą. Jeśli wylosowana liczba była parzysta - czarną, a jeśli nieparzysta - pozostawiał pole puste - mówią architecki z Ultra Architects.

W przypadku poznańskiego bloku wzór został wylosowany przez samych mieszkańców, którzy zostali zaproszeni przez projektantów do współpracy.

Niebawem mają rozpocząć się prace nad kolejnymi blokami. Będą one zmodernizowane w podobnej konwencji, z tym że ich balkony tym razem będą zielone i niebieskie.

W związku z planowanym rozpoczęciem prac architekci ponownie zapraszają do wspólnej zabawy mieszkańców i wszystkich chętnych.

Potrzebujemy waszej pomocy, do odwiedzenia jest około 280 mieszkań! Można na własnej skórze przekonać się, dlaczego losujemy tylko dwa wzory balkonów (jeden na elewacje wschodnią i jeden na zachodnią). To ciekawe doświadczenie socjologiczne dla architektów
Akcja odbędzie się w sobotę 14 listopada między godziną 12:00, a 15:00, na osiedlu Bolesław Chrobrego 25 i 26.

Akcja odbędzie się w sobotę 14 listopada między godziną 12:00, a 15:00, na osiedlu Bolesław Chrobrego 25 i 26. Do udziału zaproszeni są zarówno mieszkańcy bloków jak i wszyscy, którzy będą chcieli pomóc w przeprowadzeniu akcji i zobaczyć jak ten ciekawy eksperyment wygląda od środka. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Renowacja ikony modernizmu. Nowa odsłona ratusza Północnej Brabancji
Hamburska modernizacja biurowca. Jak rewitalizować budynki?
Modernizacja PRL-owskiej szkoły w Tychach. Najlepsza realizacja architektoniczna z regionu

Skomentuj:

Najpierw wzorcowo zmodernizowali jeden blok. Teraz ruszą prace przy kolejnych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej