Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Prace budowlane na Stadionie Śląskim zbliżają się do końca. Jak wygląda nowy stadion?

red

Remont Stadionu Śląskiego w Chorzowie i budowa nowego zadaszenia nad trybunami to inwestycja, która trwa już wiele lat, i która na swojej drodze napotykała różne problemy przerywające prace. Od ostatniego meczu na stadionie minęło ponad 6 lat. Szczęśliwie zakończyły się już najtrudniejsze prace związane z dachem. Całość prac budowlanych ma zakończyć się w ciągu roku. Pozostaną do wykonania jeszcze prace wykończeniowe, ale tutaj nie powinno już być żadnych poważnych problemów i możemy spodziewać się otwarcia stadionu w czerwcu 2017.

Za projekt efektownego zadaszenia trybun odpowiada pracownia GMP Architekten z Akwizgranu. Przy jego podnoszeniu doszło do zerwania dwóch elementów podtrzymujących całą konstrukcję. Szczegółowa ekspertyza wykazała jednak, że winne tej sytuacji są wadliwie wykonane elementy, a sam projekt został stworzony poprawnie. Potwierdzają to najnowsze wieści z budowy, nad którą rozpościera się już gotowy w 99 procentach dach, na którym w połowie grudnia ma zakończyć się montaż ostatnich paneli. Będzie to największy dach w Europie, a jego powierzchnia wyniesie powierzchni 35 800 m kw.

Jego konstrukcja robi naprawdę imponujące wrażenie. Podtrzymywany jest za pomocą lin rozpiętych na ażurowej konstrukcji przypominającej koronę otaczającą stadion. Ciężar samych lin to 800 ton. Łącznie cała konstrukcja dachu waży około 2 tysięcy ton. Nad jej bezpieczeństwem non stop czuwają automatyczne mierniki odpowiedzialne za sprawdzanie stopnia naprężenia lin. Dach został zaprojektowany ze spadkiem od 6 do 12 procent, dzięki czemu zimą śnieg będzie się z niego zsuwał, ale w sytuacji gdy ze względu na wilgotność śniegu będzie się on zatrzymywał - czujniki będą na bieżąco monitorować sytuację i poinformują gdy naprężenia będą niebezpiecznie rosnąć i konieczne będzie odśnieżanie.

Bryła stadionu od zewnątrz ma być utrzymana w kolorach polskiej flagi, od środka, zaś dominować będą barwy żółta i niebieska, czyli kolory Górnego Śląska. Powiększona widownia pomieści 54 000 osób, zaś w trakcie koncertów, kiedy do użytku publiczności będzie oddawana także murawa Stadion Śląski będzie wstanie przyjąć aż 90 000 osób. Czas ewakuacji przy największym zapełnieniu szacowany jest na maksymalnie osiem minut.

W obiekcie przewidziano miejsce na 14 kas i 38 punktów gastronomicznych. Dla publiczności swoje bramy stadion ma otworzyć w czerwcu 2017 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Stadion w Lille. Jedyny na świecie stadion ze składanym boiskiem
Niczym lodowy Stadion Narodowy. W Warszawie powstanie ogromna hala dla łyżwiarzy
Najlepsze stadiony świata

Skomentuj:

Prace budowlane na Stadionie Śląskim zbliżają się do końca. Jak wygląda nowy stadion?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej