Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom na miarę nowych czasów. Metamorfoza kostki z lat 70. [DOM KOSTKA]

Piotr Czaja
Modernizacja domu kostki w Tychach - RS+, fot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

Modernizacja domu kostki - coraz częściej jesteśmy świadkami, kiedy to domy z lat siedemdziesiątych, popularnie zwane kostkami są poddawane kompleksowym remontom. Przebudowa umożliwia nie tylko poprawę estetyki obiektów, ale także przyczynia się do podniesienia jakości wnętrza i pozwala na dostosowanie budynków do współczesnych wymagań. Tyski przykład przebudowy wg projektu pracowni RS+ to znakomity przykład, że stosunkowo niewielkie zmiany, są w stanie zupełnie odmienić charakter budynku.

Tyski dom był klasycznym przykładem budynku z lat 70. Prostopadłościenne pudełko, z niezbyt funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń bez części dziennej i niedużymi balkonami  odgrodzonymi od ogrodu barierkami. Popularny Dom Kostka, jakich w Polsce stoją tysiące.

Mieszkanie w domu, w którym brak części wspólnej i który pomimo tego, że znajduje się na własnej działce odwraca się od ogrodu to żaden komfort. Dlatego coraz popularniejszym zjawiskiem w polskich wsiach i miasteczkach są modernizacje budynków pochodzących z poprzedniej epoki, które przy stosunkowo niedużych kosztach w porównaniu do budowy nowego lokum pozwalają na wielką zmianę i podniesienie jakości. Zmienił się styl naszego życia, po okresie braków wszystkiego przestaje nam wystarczać schronienie nad głową. Chcemy aby nasze domy były funkcjonalne, piękne i wygodne.

Przed takim właśnie zdaniem stanęli architekci z pracowni RS+. Dom, którego przebudowę mieli zaprojektować posiadał na parterze nieduży hol z klatką schodową - jego rozmiar nie pozwalał go jednak traktować jak pokoju dziennego, nieduży zamykany pokój oraz wąski garaż do którego dojazd prowadził przez cały ogród. Za domem nad piwnicą znajdował się stosunkowo duży taras, ale odgrodzony był od ogrodu barierką i posiadał niezbyt wygodne wejście.

Największa zmiana to budowa na dotychczasowym tarasie nowej części dziennej. Nowy salon o powierzchni blisko 50 m kw. otwiera się dużymi przeszkleniami na przyległy ogród i nowy taras wyłożony drewnem. Dzięki wyburzeniu niewielkich fragmentów ścian istniejącego domu w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się okna, nowe pomieszczenie zostało optycznie powiązane z istniejącymi w budynku przestrzeniami. Na nowym tarasie nie ma barierki, a szerokie schody zachęcają do korzystania z ogrodu. Docelowo na dachu dobudowanej części ma powstać drugi taras, na który będzie możliwość wyjścia bezpośrednio z sypialni znajdujących się na pierwszym piętrze.

Wewnętrzny garaż został zamieniony na pokój gościnny - samochody parkują teraz w nowym budynku garażowym z dwoma stanowiskami postojowymi. Nowe bryły wyróżnia jasny kolor skontrastowany z utrzymanymi w odcieniach szarości ścianami istniejącego wcześniej budynku. Architekci zdecydowali się na wprowadzenie w nowych częściach horyzontalnych elementów, które poprawiają proporcje całej bryły i optycznie wiążą ją z ogrodem. Pojawiły się też drewniane pergole, które rozbijają duże powierzchnie ścian, a  jednocześnie ocieplają wizualnie biało-szarą bryłę.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Było nudno, jest ogniście - Metamorfoza domu z lat 60.
Zabytkowa hala znów wygląda wspaniale. Budynek z historią w tle
Aż trudno uwierzyć jak można odmienić zwykły dom - Totalna rewolucja!

Skomentuj:

Dom na miarę nowych czasów. Metamorfoza kostki z lat 70. [DOM KOSTKA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej