Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poznań Forum stanie na Euro 2012

Michał Kopiński

 Poznań Forum będzie jednym z najwyższych budynków w Polsce. Hiszpański inwestor, który ma postawić w Poznaniu 240-metrowy drapacz chmur, wyszedł z ukrycia i ujawnił szczegóły.

Fot. Arch. Inwestor
Fot. Arch. Inwestor

 

 


Poznań Forum - bo tak będzie się nazywać 240-metrowy wieżowiec - stanie na Ratajach, pomiędzy rondem Żegrze a rondem Starołęka. Autor projektu Jesus Marco Llombart wraz z grupą hiszpańskich biznesmenów pojawił się w poznańskim Ratuszu, gdzie zaprezentował dziennikarzom swój projekt.

 

 

 

 

Inwestycja jest warta 300 mln euro. Pieniądze wykłada spółka celowa, którą utworzą hiszpańscy inwestorzy. Najważniejsi z nich to Manuel Gomez Landeira i Manuel Anon. Ten pierwszy od 40 lat buduje hotele, biura i galerie handlowe w Hiszpanii i w Wenezueli. Drugi działa głównie w branży metalurgicznej i bankowej.

 

Hiszpanie trafili do Poznania w ubiegłym roku. Szukając miejsca na postawienie wieżowca, odwiedzali też inne miasta. Za Poznaniem ostatecznie zdecydował fakt, że miasto leży na osi Lizbona-Moskwa , łączącej zachód ze wschodem.

 

Poznań Forum (240 m, z wieżą 285) będzie jednym z najwyższych budynków w Polsce. Skytower , który na przełomie 2010 i 2011 r. stanie we Wrocławiu, będzie miał 258 m. Pewne jest, że Forum będzie ponad dwukrotnie wyższy od powstającego już w Poznaniu budynku Silver Tower (116 m).

 

Piotr Swoboda, który reprezentuje hiszpańskich inwestorów w Polsce, przekonywał wczoraj, że rozpoczęcie budowy w lutym-marcu 2009 jest całkiem realne. - Liczymy, że już we wrześniu dostaniemy decyzję o warunkach zabudowy. Jak tylko to się stanie, występujemy o pozwolenie na budowę - zapowiedział.

 

Wieżowiec będzie miał 55 pięter i 90 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a w podziemiach parking na tysiąc samochodów. Pracę znajdzie w nim 700 osób.

 

Planowane zakończenie inwestycji - czerwiec 2012, czyli tuż przed Euro 2012 .

 

Czytaj więcej

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Michał Kopiński

 

 

Zobacz także:

 

Silver Tower

 

Korona Tower od Libeskinda

 

 

 

 

Skomentuj:

Poznań Forum stanie na Euro 2012