Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Złota 44 - 1 piętro na 5 dni

redakcja
10 GRUDNIA. Miniony rok do udanych może zaliczyć także deweloper warszawskiego apartamentowca Złota 44. Po latach zmagania się z kryzysem finansowym, sąsiadami podważającymi pozwolenie na budowę i rozprawami sądowymi, fortuna spojrzała na tę inwestycję łaskawiej, i 10 grudnia 2010 roku nastąpiło uroczyste wznowienie budowy. Ukończenie wieżowca projektu Libeskinda planowane jest na koniec 2012 roku. - Złota 44 - materiały inwestora

Pierwsze pręty zbrojeniowe konstrukcji 192-metrowego apartamentowca, który powstaje naprzeciwko Złotych Tarasów, wystają już ponad poziom gruntu.

Budowa, która formalnie zaczęła się w połowie maja (wtedy uprawomocniło się pozwolenie na budowę) zaczyna się rozkręcać. - Za sześć tygodni będzie gotowy poziom zero - zapowiada Ulrich James Früh, główny menedżer projektu Złota 44 w firmie Orco, która jest inwestorem 54-piętrowego apartamentowca zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda. - Do końca roku budynek będzie wystawać ponad sąsiedni blok. Wtedy zaczną się prace nad piętrami mieszkaniowymi powyżej dziewiątej kondygnacji. Wtedy zaczniemy pracować w tempie jednej kondygnacji na pięć dni. Do końca 2009 r. na dachu zawiśnie wiecha, a latem 2010 r. spodziewamy się uzyskać pozwolenie na użytkowanie - snuje plany.

Wieżowiec będzie mieć tylko dwie podziemne kondygnacje "odziedziczone" po zburzonym centrum handlowym City Center. Ale żeby stabilnie zakotwiczyć go w gruncie, w dno kondygnacji na poziomie minus 2 wbito 41 pali długich na 20 m. Dzięki temu nawet przy najsilniejszym wietrze wierzchołek budynku odchyli się od pionu tylko o 15 cm.

Zobacz także:

Nowe szaty Orco Tower

Wysyp wieżowców w Warszawie

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Skomentuj:

Złota 44 - 1 piętro na 5 dni

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej