Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kierunek architektura - nowy adres na mapie Polski

Anita Dmitruczuk

Politechnika w Opolu chce od przyszłego roku kształcić architektów.  

Wydział Budownictwa Politechniki Opolskiej
Wydział Budownictwa Politechniki Opolskiej
fot. Politechnika Opolska

 

 

Uczelnia potrzebuje na ten cel 4 mln zł w ciągu czterech lat. O te pieniądze dziekan Wydziału Budownictwa,  prof. Stefania Grzeszczykstara się z funduszy unijnych.

 

Przymiarki do otworzenia architektury były robione już wcześniej, jednak profesorowie, którzy mieli tu wykładać, zażądali najwyższej pensji, jaka mieści się w widełkach przewidzianych dla pracowników naukowych. - Uczelni nie było na to stać - mówi prof. Piotr Obracaj, któremu dziekan powierzyła stworzenie architektury w Opolu.

 

- Nie chcę zapeszać, ale myślę, że nam się uda. Rozmowy z kadrą trwają. Oczywiste wydaje mi się też sięgniecie po opolskich architektów. - mówi Prof. Obracaj.

 

Na razie uczelnia kształciłaby studentów na studiach pierwszego stopnia. W pierwszym roku przyjęłaby 25 studentów, którzy musieliby zdać egzamin z rysunku, a pod uwagę brane byłyby oceny z matematyki, fizyki i przedmiotów humanistycznych. Przez pierwsze lata studenci korzystaliby z sal Wydział Budownictwa. Potem planowane jest zbudowanie nowego skrzydła dydaktycznego. Wstępna koncepcja autorstwa prof. Obracaja już jest, przetarg zostanie dopiero rozpisany. Nabór będzie ogłoszony już na przyszły rok akademicki.

 

 

Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński

Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński, projektanci Muzeum Wsi Opolskiej

 

Mariusz Tenczyński, nominowany do europejskiej nagrody Fundacji Miesa van der Rohe za projekt siedziby Muzeum Wsi Opolskiej tak wypowiada się o nowym ośrodku kształcenia architektów:

- Gdybym mógł wybierać studia raz jeszcze, studiowałbym właśnie w Opolu, bo pamiętam, jakie wyrzeczenia musieli ponieść moi rodzice, żeby mnie utrzymać na studiach w Gliwicach. Architektura w Opolu to szansa dla wielu młodych, zdolnych ludzi, którzy myślą o tym zawodzie, i wierzę, że uruchomienie tego kierunku wiele zmieni też dla samego miasta. Wystarczy spojrzeć na to, jak wyglądają pod względem architektury miasta, gdzie ten kierunek istnieje, i te, gdzie go nie ma.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Anita Dmitruczuk

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole

 

 

Zobacz także:

 

Opolscy architekci komentują

 

Studenci na warsztatach

 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej 

 

Skomentuj:

Kierunek architektura - nowy adres na mapie Polski