Kierunek architektura - nowy adres na mapie Polski
Politechnika w Opolu chce od przyszłego roku kształcić architektów.
Uczelnia potrzebuje na ten cel 4 mln zł w ciągu czterech lat. O te pieniądze dziekan Wydziału Budownictwa, prof. Stefania Grzeszczyk stara się z funduszy unijnych.
Przymiarki do otworzenia architektury były robione już wcześniej, jednak profesorowie, którzy mieli tu wykładać, zażądali najwyższej pensji, jaka mieści się w widełkach przewidzianych dla pracowników naukowych. - Uczelni nie było na to stać - mówi prof. Piotr Obracaj, któremu dziekan powierzyła stworzenie architektury w Opolu.
- Nie chcę zapeszać, ale myślę, że nam się uda. Rozmowy z kadrą trwają. Oczywiste wydaje mi się też sięgniecie po opolskich architektów. - mówi Prof. Obracaj.
Na razie uczelnia kształciłaby studentów na studiach pierwszego stopnia. W pierwszym roku przyjęłaby 25 studentów, którzy musieliby zdać egzamin z rysunku, a pod uwagę brane byłyby oceny z matematyki, fizyki i przedmiotów humanistycznych. Przez pierwsze lata studenci korzystaliby z sal Wydział Budownictwa. Potem planowane jest zbudowanie nowego skrzydła dydaktycznego. Wstępna koncepcja autorstwa prof. Obracaja już jest, przetarg zostanie dopiero rozpisany. Nabór będzie ogłoszony już na przyszły rok akademicki.
Mariusz Tenczyński, nominowany do europejskiej nagrody Fundacji Miesa van der Rohe za projekt siedziby Muzeum Wsi Opolskiej tak wypowiada się o nowym ośrodku kształcenia architektów:
- Gdybym mógł wybierać studia raz jeszcze, studiowałbym właśnie w Opolu, bo pamiętam, jakie wyrzeczenia musieli ponieść moi rodzice, żeby mnie utrzymać na studiach w Gliwicach. Architektura w Opolu to szansa dla wielu młodych, zdolnych ludzi, którzy myślą o tym zawodzie, i wierzę, że uruchomienie tego kierunku wiele zmieni też dla samego miasta. Wystarczy spojrzeć na to, jak wyglądają pod względem architektury miasta, gdzie ten kierunek istnieje, i te, gdzie go nie ma.
Anita Dmitruczuk
Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
- Więcej o:
- architektura
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową