Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Toruń będzie miał Nowe Centrum

Tomasz Ciechoński

Pracownia JSK zaprojektowała centrum handlowe dla Torunia, które składać się będzie z trzech połączonych ze sobą brył, pokrytych czerwoną cegłą. Idea nowego centrum Torunia istnieje od kilkudziesięciu lat, do 2012 wizja architektów ma zostać zrealizowana.

10.08.2009 TORUN , PODPISANIE UMOWY W URZEDZIE MIASTA TORUNIA NA BUDOWE NOWE CENTRUM TORUNIA . UMOWE PODPISALI PREZYDENT MIASTA TORUNIA MICHAL ZALESKI I COOL PADRAIC Z FIRMY IDG ( IRLANDZKA GRUPA DEWELOPERSKA ) N.Z PROJEKT CENTRUM
Wizualizacja Nowego Centrum Torunia
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta

 


Nowe Centrum Torunia będzie się składać się z trzech połączonych ze sobą brył, pokrytych czerwoną cegłą. Początkowo architekci chcieli postawić jedną, dużą formę, ale ostatecznie zmienili projekt. Główne wejście znajdzie się od strony placu przy Cinema City, a wjazd dla samochodów od nowej drogi między al. 700-lecia a Szosą Chełmińską. Obiekt będzie miał trzy poziomy handlowe: po wejściu z ulicy znajdziemy się na kondygnacji środkowej, druga znajdzie się pod ziemią, a trzecia na pierwszym piętrze. - Wszystkie badania wskazują, że jest to najlepszy układ centrów handlowych - zapewnia Mariusz Rutz z biuraJSK Architekci, projektant budynku.

 

Wyżej znajdą się trzypoziomowe garaże na ponad 1100 samochodów, skonstruowane tak, aby można je było przewietrzać w naturalny sposób, a światło dzienne dochodziło do kompleksu handlowego. Garaże z częścią sklepową połączą ruchome schody. W centrum znajdą się też pomieszczenia potrzebne do zaopatrzenia 150 istniejących tam sklepów i punktów rozrywkowych. Cały gmach będzie miał ok. 100 tys. m kw., z czego 38 tys. m kw. ma zająć handel. - Idea nowego centrum Torunia istnieje od kilkudziesięciu lat - mówi architekt, przypominając, że pochodzi z naszego miasta. - Znamy Stare Miasto z Rynkiem, Ratuszem i murami obronnymi oraz Nowe Miasto. Tutaj jest dla nas trzeci element, Nowe Centrum Torunia.

 

Prezes Irlandzkiej Grupy Inwestycyjnej Padraic Coll podpisał z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim umowę o budowie dróg prowadzących do nowego centrum handlowego. Irlandczycy muszą ułatwić torunianom dojazd do swojego budynku, dlatego zgodzili się pokryć koszty niezbędnych robót drogowych.

 

Czytaj więcej

 

Tomasz Ciechoński

źródło: Gazeta Wyborcza Toruń

 

 

Zobacz także:

 

Cuprum Arena w Lubinie

 

Świątynia konsumpcji od Daniela Libeskinda  

 

Galeries Lafayette Berlin 

 

Skomentuj:

Toruń będzie miał Nowe Centrum