Toruń będzie miał Nowe Centrum
Pracownia JSK zaprojektowała centrum handlowe dla Torunia, które składać się będzie z trzech połączonych ze sobą brył, pokrytych czerwoną cegłą. Idea nowego centrum Torunia istnieje od kilkudziesięciu lat, do 2012 wizja architektów ma zostać zrealizowana.

Nowe Centrum Torunia będzie się składać się z trzech połączonych ze sobą brył, pokrytych czerwoną cegłą. Początkowo architekci chcieli postawić jedną, dużą formę, ale ostatecznie zmienili projekt. Główne wejście znajdzie się od strony placu przy Cinema City, a wjazd dla samochodów od nowej drogi między al. 700-lecia a Szosą Chełmińską. Obiekt będzie miał trzy poziomy handlowe: po wejściu z ulicy znajdziemy się na kondygnacji środkowej, druga znajdzie się pod ziemią, a trzecia na pierwszym piętrze. - Wszystkie badania wskazują, że jest to najlepszy układ centrów handlowych - zapewnia Mariusz Rutz z biura JSK Architekci, projektant budynku.
Wyżej znajdą się trzypoziomowe garaże na ponad 1100 samochodów, skonstruowane tak, aby można je było przewietrzać w naturalny sposób, a światło dzienne dochodziło do kompleksu handlowego. Garaże z częścią sklepową połączą ruchome schody. W centrum znajdą się też pomieszczenia potrzebne do zaopatrzenia 150 istniejących tam sklepów i punktów rozrywkowych. Cały gmach będzie miał ok. 100 tys. m kw., z czego 38 tys. m kw. ma zająć handel. - Idea nowego centrum Torunia istnieje od kilkudziesięciu lat - mówi architekt, przypominając, że pochodzi z naszego miasta. - Znamy Stare Miasto z Rynkiem, Ratuszem i murami obronnymi oraz Nowe Miasto. Tutaj jest dla nas trzeci element, Nowe Centrum Torunia.
Prezes Irlandzkiej Grupy Inwestycyjnej Padraic Coll podpisał z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim umowę o budowie dróg prowadzących do nowego centrum handlowego. Irlandczycy muszą ułatwić torunianom dojazd do swojego budynku, dlatego zgodzili się pokryć koszty niezbędnych robót drogowych.
Tomasz Ciechoński
źródło: Gazeta Wyborcza Toruń
- Więcej o:
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use
Warszawa: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]