Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zburzą Sezam, wybudują szklany dom

jj

Sezam przy Marszałkowskiej ma niebawem zniknąć z panoramy Warszawy. To już kolejny obiekt ściany wschodniej, który poddany będzie rozbiórce. Ma podzielić losy pobliskiej Rotundy oraz Kina Relax. W miejscu zburzonego budynku powstanie szklany dom handlowy. Jak go oceniacie?

Sezam to jeden z elementów wielkiego zespołu architektonicznego, tzw. ściany wschodniej, która ciągnie się od Świętokrzyskiej aż do Rotundy w Al. Jerozolimskich. Czteropiętrowy dom handlowy powstał w 1969 r. jako pierwszy budynek projektu urbanistycznego Zbigniewa Wacławka. Dziś jego architektura jest prawie niewidoczna. Elewacje Sezamu już dawno zasłoniły olbrzymie płachty reklamowe, a od południa straszy dobudówka pierwszego w Polsce McDonald'sa.

Inwestor WSS Społem Śródmieście uważa iż najlepszym wyjściem jest rozbiórka i zastąpienie go  nowym obiektem. Trzy lata temu taką operację zaaprobował konserwator zabytków. Wtedy pojawiła się koncepcja 120-metrowego wieżowca, której sprzeciwili się urzędnicy i mieszkańcy pobliskiego bloku. Teraz na zlecenie spółdzielni szkic nowego budynku wykonała pracownia architektoniczna Juvenes. To dziewięciopiętrowy przeszklony biurowiec ze sklepami na parterze i pierwszej podziemnej kondygnacji.

- Wysoki parter zamykamy pod nadwieszeniem dorównującym wysokością Domom Towarowym. Nasz budynek ma nieco ponad 41 m, dokładnie tyle, ile sąsiedni bank PKO BP - mówi architekt Krzysztof Tyszkiewicz. - Nie udajemy stylu Ściany Wschodniej, biurowiec będzie nowoczesny, ale wpisze się w zabudowę tej strony ul. Marszałkowskiej.

- Mnie byłoby strasznie szkoda Sezamu z jego wnętrzem i charakterem nowoczesnego domu towarowego - żałuje prof. Waldemar Baraniewski z Instytutu Historii Sztuki UW. - Może i nie jest najlepszym budynkiem, ale swoje walory ma. Dziś w Śródmieściu banalność goni banalność.

Będzie to pierwszy budynek postawiony przy przecięciu dwóch linii metra. Społem poprosiło ratusz, by umieścić je na działce spółdzielni. Nad schodami zamierza nadwiesić piętra biurowca.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Zburzą Sezam, wybudują szklany dom

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej