Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Centrum Nauki Kopernik coraz bliżej Wisły

red

Wisła wtargnęła na teren budowy jednego z najnowocześniejszych muzeów powstających w Polsce. "Fundamenty wytrzymują, budynek się broni" - uspokajają pracownicy warszawskiego Centrum Nauki Kopernik na swoim profilu Facebook. Sytuacja obserwowana z mostu wygląda jednak dramatycznie.

Pracownicy zapewniają, że w środku jest sucho, jednak z mostu wygląda to tak jakby woda już zalała Centrum Nauki Kopernik. - Woda podmywa tylko galerię plenerową, która znajduje się na zewnątrz, więc jest odporna na wilgoć. Nic jej się nie stanie - zapewnia Aneta Prymaka z Kopernika. Już rano woda zalała drogę przeciwpożarową pomiędzy "nogą" a główną częścią budynku. Teraz wygląda to tak, jakby "noga" stała po prostu w Wiśle. - Zgodnie z projektem "noga" powinna być szczelna. Sprawdzaliśmy przed chwilą i w środku ciągle jest sucho - mówiła nam o godz. 11.50 Prymaka.

Budujący Centrum Nauki Kopernik Warbud zabezpieczył fragmenty budynku, które jeszcze nie są ukończone, woda mogłaby je więc bardzo zniszczyć. Mają one wystarczyć nawet jeśli poziom Wisły zbliży się do ośmiu metrów.

O 13:44 na Facebooku pojawiła się notka zapewniająca, że wszystko jest pod kontrolą. Oto co można przeczytać na profilu Centrum Nauki Kopernik:

"Pomimo strasznego widoku z zewnątrz budynek trzyma się bez przecieku ze strony Wisły. W podziemiach planetarium i szklanej nogi jest troche wody, ale podciekającej od dołu, z przeciążonej kanalizacji deszczowej. Nie są to duże ilości i bez kłopotu radzą sobie z tym robotnicy Warbudu.

Ściany fundamentów, szklana noga a nawet zabezpieczenia otworów zrobione przez Warbud trzymają i nic przez nie nie leci. Do krawędzi drzwi w szklanej nodze woda ma jeszcze ok. 80 cm, co wydaje się bezpiecznym dystansem.

Budowę odwiedzili dwaj wiceprezydenci Warszawy i przedstawiciele sztabu kryzysowego miasta."

źródło: Gazeta.pl/Centrum Nauki Kopernik

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Centrum Nauki Kopernik coraz bliżej Wisły

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej